Türkiye ile ABD, Menbiç konusunda yaşanan krizi dinmek için oluşturdukları karşılıklı çalışma grubunun toplantılarını tamamladı. Şu Anda ise dışişleri bakanları düzeyinde anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağı noktasına gelindi.

DW Türkçe’de bulunan habere kadar, ortak çalışma grubunun 25 Mayıs’ta Ankara’da yaptığı toplantının ardından Ankara-Washington hattında gerginliğe niçin olan Menbiç konusunda izlenecek yol haritasının başlıca hatlarının belirlendiği taraflarca yapılan ortak açıklamayla duyuruldu. Oysa bu tanımlama bile tarafların doğrusu anlaşıp anlaşmadıklarına ilişkin meraklı soruları bitirmedi. Böylece oysa Ankara’da hükümet yetkililerince dillendirilen “Uzlaşma sağlandı” mesajlarına Washington yönetiminin “Henüz uzlaşma yok, görüşmeler sürüyor” yanıtıyla karşılık vermesi, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun mevkidaşı Mile Pompeo ile yapacağı görüşmeyi daha da kritik ışık halkası getirdi. Görüşmenin bilhassa Suriye konusunda bir “kilometre taşı” olacağını bildiren Türk Dışişleri yetkilileri, bir yol haritası üzerinde durulduğunu oysa bu haritanın bir anlaşmaya dönüşmesinde görüşmeden çıkacak kararların belirleyici olacağına uyarı çekiyor.

İLGİLİ HABERÇarpıcı iddia: ABD askerleri Sincar Dağı'na konuşlandıÇarpıcı bahis: ABD askerleri Sincar Dağı’na konuşlandı

Üç aşamalı plan

Ankara, Menbiç konusunda tarafların vardığı mutabakatın üç aşamalı bir planı taşıyan anlaşmaya içten ilerlediği yönündeki görüşünü koruyor. Bu plana göre de; PKK’nın Suriye’deki kolu olarak aşina YPG’nin, Türkiye ile ABD’nin anlaşmasını peşine düşüp takip eden bir ay içinde bölgeden çekilmesi öngörülüyor. Planın ikinci aşamasında anlaşmayı peşine düşüp takip eden 45 günün sonunda Türkiye ile Amerika’nın Menbiç’te müşterek denetime başlaması var. Üçüncü aşamada ise anlaşmayı takip eden iki ay içinde Menbiç’te yerel unsurlarla yönetimin kurulması hesaplanıyor. Çavuşoğlu’nun Pompei görüşmesinde Amerika’dan YPG’ye tabanca yardımını kesmesini ve bundan sonraki süreçte de Türkiye ile iki taraflı hareket konusunda Ankara’ya garanti vermesini isteyeceğini bildiren Türk Dışişleri yetkilileri, Türk hükümetinin Suriye’nin kuzeyi konusundaki endişelerinden kurtulmaya kararlı olduğuna dikkat çekiyor.

Çavuşoğlu Washington’da iftara katıldı

AA’da bulunan habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile oluşturacağı röportaj için geldiği ABD’nin başkenti Washington’da Türk-Amerikan Ulusal Yön Belirleme Komitesi (TASC) göre Amerika Diyanet Merkezi’nde (DCA) düzenlenen iftar programına katıldı.

İLGİLİ HABERABD'den Menbiç açıklamasına yalanlama geldiABD’den Menbiç açıklamasına tekzip geldi

“Dönüm noktası olabilir”

Burada gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, “Fırat’ın doğusunda Münbiç konusunda yarın iki bakan olarak onayını verdiğimiz zaman bunu uygulamaya başlayacağız. Bu ikili ilişkilerde bir dönüm noktası olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

F-35’ler konusunda da ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhtarı bir hava oluştuğuna muhabere eden Çavuşoğlu, “S-400’ler konusunda da ABD ile aramızda bir gerginlik oluşmuş durumda. Ancak biz önce ABD’den ve müttefiklerimizden bu sistemleri olmak istedik. Lakin satmadılar. Biz de Rusya’dan almak durumunda kaldık. Eğer ABD bize bunları satmaya hazırsa, biz müttefiklerimizden de elde etmek isteriz.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERAA: Türkiye ile ABD Menbiç konusunda anlaştıAA: Türkiye ile ABD Menbiç konusunda anlaştı

“Suriye’de siyasi çözüm için çalışıyoruz”

Bir soru üzerine Türkiye ile ABD arasındaki temel sorunlardan birinin de ABD’nin terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği yardım olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Biz Suriye’de siyasi çözüm için çalışıyoruz. Suriye’yi bölmeye karşın tüm çabaları reddediyoruz. Astana, Soçi ve Cenevre süreçleriyle Suriye’de politik bir çözüm için belli başlı bir aktör olarak çalışıyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu’nun bugün sabahleyin saatlerinde Pompeo ile görüşmesi ve gerisinde bazı akıl kuruluşlarında gündeme ilişkin değerlendirmeler yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here