Kenyatta açılışta yaptığı konuşmada, “Kenya için büyük bir gün. Bugün gerçekleştirilen çiğ petrol ihracatı ileriye yönelik uzun ve verimli bir yolculuğun başlangıcı olacak” dedi.

Hükümetin ülke ekonomisi iyileştirmek amacıyla bundan sonraki süreçte petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesi yönündeki çalışmalara yük vereceğini söyleyen Kenyatta, çiğ petrol üretiminin Kenya’nın diğer ülkelerle olan ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da güçlendireceğini, ülkesindeki çoğalma ve yatırım fırsatlarını artıracağını ifade etti.

Kenya kendi kuracağı petrol boru hattı tamamlanana değin ülkenin kuzey batısındaki Lokichar havzasında çıkartılan günlük 2 bin ila 4 bin varil arasındaki ham petrolü ilk aşamada karayolu üzerinden özel dizayn edilmiş kamyonlarla taşıyacak.

Ülkenin kıyı kesimindeki Mombasa limanına taşınacak petrol, buradan gemilerle Çin ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilecek.

Lokichar-Lamu mevkisinde 2 milyar dolara mal olacak 890 kilometre uzunluğundaki boru hattının ise 2021 yılının ikinci çeyreğine doğru tamamlanmasıyla, bu hattan günde 100 bin varil petrol ihracatı yapılması bekleniyor.

Ülkede başta İngiliz Şirketi Tullow Oil kadar 2012 yılında keşfedilen çiğ petrol rezervinin 750 milyon varil olduğu belirtiliyor. (Sputnik)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here