Hadımköy’de cinsel güç arttırıcı ilaç imalatında  kullanılan 300 kilo Cildenafil citrate ele geçirildi. Türkiye’de İlk kez yakalanan kimyasal maddenin çetelerce denetimsiz olarak gıda ürünlerinde kullanıldığı ve kalp krizine sebep olabilecek sorunlara sebep olabildiği belirtildi.

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirildi. Polisler ihbar üzerine 10 gün önce Hadımköy’de bir adrese operasyon düzenledi. Operasyonda yasa dışı cinsel gücü arttırıcı içecek üretilen bir adrese girildi. Operasyonda On bin paket jel içecek ele geçirildi. Yapılan araştırmalarda, Büfelerde dahi enerji içeceği ismiyle bulunan ürünün içerik bilgisi ile ürünün örtüşmediği belirlendi. Paketin içindekiler bölümünde yer almamasına rağmen içinde “Sildenafil citrate” olduğu anlaşıldı.  Polis ekipleri cinsel içerikli ilaçlarda kullanılan ve gıda ürünlerinde yer almasının yasak olduğu kimyasal maddenin peşine düştü.

ÜÇYÜZ KİLO KİMYASAL

Operasyon araştırmalarında Bağcılar’da çetelerin depo olarak kullandığı bir mahalle belirlendi. Çalışmaların ardından adrese operasyon düzenlendi. Aramalarda 12 bidon içerisinde 300 kilo ‘Sildenafil cidrate’ ele geçirildi. Operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.

330 MİLYON LİRA

Hindistan’dan getirilen ve 6 ayrı kimyasalın birleşiminden oluşan kimyasal maddenin ham olarak piyasa değerinin 1 milyon lira olduğu belirlendi. Maddenin çikolata, hap ve damla olarak satıldığında ise değerinin 330 milyon liraya kadar vardığı belirtildi. Kimyasal maddenin ham halinin Türkiye’de ilk kez ele geçirildiği öğrenildi.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar özellikle 150 ml olarak piyasada satılan enerji içeceklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Yasadışı olan ürünlerin market benzin isatasyonlarında dahi bulunduğu dile getirildi. Sildenafil Citrate içerikli ürünlerin eczane dışında satılmasının da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaya neden olduğu vurgulandı. Ürünlerin özellikle kalp ve damar hastalarında beyin kanaması ve ölüme sebep olabileceği de dile getirildi.

Cildenafil citrate nedir ?

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here