Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ve Kraliçe 2. Elizabeth ile resmi göruşmelerde bulunmak üzere Londra’da yer alan Trump’a karşı gösteriler sürüyor.

Yüzbinlerce insanın katıldığı, ırkçılığa, Müslüman karşıtlığına, katı sığınmacı politikalarına, homofobiye, savaşa aleyhinde yapılan gösterilerde onlarca sivil toplum kuruluşu Trump’ın bütün dünyada eleştiri alan söylemleri protesto edildi.

İLGİLİ HABERİngiltere'de Trump'a büyük protestoİngiltere’de Trump’a büyük protesto

Kentin birçok yerinde toplanan yüzbinlerce gösterici Trump’ı protesto ediyor ve dev bir “Trump bebeği” uçan balonu Londra semalarında geziyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Brexit yorumları sterlini dolar karşı düşürüyor.

Sterlin/Dolar, Trump’ın Brexit’e yorumlarının ardındaki önce düştü, ardından Theresa May ile düzenlediği müşterek basın toplantısında daha öncekinden daha olumlu yorumlar yapmasıyla bitmiş yükselerek 1.3216 düzeyine yükseldi.

Sterlin lira karşısında ise yüzde 0.16 düşüşle 6.4123 düzeyine geriledi.

Trump, İngiliz bir gazeteye verdiği röportajda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılış sürecinde beklenenden daha yumuşak bir yol izlenmesi halinde ABD ile Krallık arasında gerçekleşecek özgür ticaret anlaşmasını suya düşürebileceğini söylemişti.

İLGİLİ HABERTrump'ı böyle karşılayacaklarTrump’ı böyle karşılayacaklar

Sonrasında Birleşmiş Krallık Başbakanı ile gerçekleştirdiği iki taraflı basın toplantısında geri adam atan Trump “May iyi bir müzakereci, Birleşmiş Krallık nasıl bir Brexit süreci isterse istesin, bizim için OK” dedi.

Dün Brüksel’deki NATO Zirvesi’nden sonradan Birleşik Krallık’a geçen Başkan Trump’in Birleşik Krallık  ve İskoçya’yı kapsayan ziyareti dört gün sürecek.

Ziyaretinin birinci günü onuruna Oxfordshire’daki Blenheim Sarayı’nda bir yemek bahşedilen Başkan Trump, geceyi ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nin Regent’s Park ‘daki rezidansında geçirdi. Trump’ın yarın akşam eşi Melanie Trump ile İskocya’ya hareket etmesi bekleniyor.  DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here