Yasaya tarafından, Facebook, WhatsApp, Viber ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullananlar 200 Şilin (5 cent) vergi ödemek zorunda kalacak. Yasa, sosyal medyanın “dedikoduyu teşvik ettiğini” savunan Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni kadar gündeme getirilmişti.

Yeni yasa 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek, fakat nasıl uygulanacağı hemen şimdi bilinmiyor. Yasayla mobil para transferi işlemlerine yüzde 1’lik vergi de dahil, çoğu ek aidat yürürlüğe girecek.

sosyal-medya-shutter-2

BBC Türkçe’nin aktardığına kadar Maliye Bakanı David Bahati parlamentoda yaptığı konuşmada, vergilerin Uganda’nın artan bir şekilde gelişen milli borcunu ödeyebilmesi için gerekli olduğunu söyledi.

Ülkede 17 milyon internet kullanıcısı var

Uzmanlar ise sosyal medya kullanımına getirilecek verginin nasıl toplanacağı konusundaki şüphelerini dile getiriyor. Reuters’a kadar ülkedeki 23.6 milyon cep telefonu kullanıcısından sadece 17 milyonu internet kullanıyor.

Bu nedenle, yetkili makamların sosyal medya sitelerine giren Ugandalıları nasıl saptama edeceği net değil. Cumhurbaşkanı Museveni yasayı geçen Mart’ta gündeme geçirmiş ve Maliye Bakanı’na yazdığı mektupta, sosyal medyadan alınacak vergiyle elde edilecek gelirin ülkenin “dedikodunun yol açtığı sonuçlarla başa çıkmasında yardımcı olacağını” söylemişti.

museveni-reuters2

Ancak Museveni “eğitim, araştırma ve bilgi edinmede” faydalı olan internet bağlantısından ödenti alınmamasında ısrar etmişti. Uganda’da sosyal medyanın ayrıca hükümet ayrıca de muhalefet için kayda değer bir araç haline geldiği belirtiliyor.

İki sene önceki cumhurbaşkanlığı seçimleri esnasında tüm sosyal ağ platformlarına erişim engellenmiş ve Museveni bunun “yalanların yayılmasını önlemek için” yapıldığını savunmuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here