Guardian’da bulunan habere tarafından, Corriera della Sera gazetesinde bir yazı kaleme bölge Soros, İtalya’da fazla sağ partilerin seçimlerde başarılı olmasının “İtalya’nın üstüne adil olmayan bir önem bindiren bir Avrupa’nın defolu göç politikasından” kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Soros AB’nin, İtalya’da koalisyon ortakları arasındaki ahenksizlik sebebiyle er ya da geç yapılacağına inandığı genel seçimleri yapıcı bir şekilde etkilemesi için bu yüke bir tedavi bulması gerektiğini vurguladı.

Soros “Kısa vakit öncesine değin, birçok göçmen gitmek istedikleri Kuzey Avrupa’ya ulaşabiliyordu. Lakin Eylül 2015’te Fransa ve Avusturya sınırlarını kapattı ve kurtarılan göçmenler İtalya’da mahsur kaldılar. Bu şart hileli olmasının yanı sıra İtalya’veya çoğu öteki Avrupa ülkesinden hesaplı anlamda geride kaldığı bir dönemde, İtalya açısından finansal anlamda büyük bir siklet oluyor” diyor.

‘Çözüm İtalya’ya tazminat’

Soros sorunun göçmenlerin zor kullanarak iskân edilerek çözülemeyeceğini ve tek çözümün AB’nin İtalya’yı bu ülkeye giren mülteciler için finansal anlamda tazmin etmesiyle çözülebileceğini belirtiyor.

George Soros hem, Avrupa’da yeni İtalyan hükümetini cezalandırmak gibi bir yaklaşma olduğunu söylüyor ve “AB bu çizgide devam ederse aşırı sağcı partilerin daha büyük bir çoğunlukla iktidara geleceği bir etraf yaratarak kendi mezarını kazar” ifadelerini kullanıyor.

AB’nin münakaşacı Dublin kurallarına kadar göçmenler başlangıçta but bastıkları AB üyesi ülkede iltica talebinde bulunmak zorunda. Guardian’ın haberinde 2013’deri bu yanlamasına İtalya’ya büyük bölümü Kuzey Afrika üzerinden edinmek üzere 700 bin göçmenin giriş yaptığı bilgisi veriliyor. (BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here