BBC’ye konuşan Kuzey Kore uzmanı Michael Madden bu gizemli korumaların özelliklerini anlattı.

İşte Kim’in ‘koşan korumalarının sırrı’;

Kuzey Kore’de Kim’in korumaları üç farklı güvenlik dairesi oluşturuyor. Singapur’da bunun birazcık değiştirilmiş bir versiyonu uygulandı ve herkesin gözü koyu takım elbiseli korumalardaydı.

Korumalar Kim’in limuzininin yanında koşuyolarlardı ve bu korumalar Merkezi Parti Ofisi Numara 6’nın veya resmi adıyla Dikte Subayları Başlıca Ofisi’nin bir parçası.

Korumalar ordu mensuplarından seçiliyor. Seçilme koşulları arasında Kim ile öyle ya da böyle benzer boyda olma ve gözlerde herhangi bir bozukluk olmaması gerekiyor.

Keza, keskin nişancılık ve dövüş sanatlarında iyi olduklarını sergileme şartı da var.

Son olarak, koruma fazla detaylı, iki kuşak öncesine dek dışarı giden bir sicil taramasından da geçiriliyor. Dikte Subayları Ana Ofisi’nin birçok üyesi Kim ailesiyle veya ülkenin diğer seçkin aileleriyle akraba.

Koruma olma görevini kabul ettiklerinde (görevi inkar şansları o kadar yok) yoğun bir eğitim programından geçiriliyorlar. Ordunun Özel Işlem Güçleri’ninkine aynı bir eğitim alıyorlar.

Bu eğitimlerde, silah kullanma, iz kaybetme teknikleri ve dağıtılmış dövüş sanatları öğretiliyor. Korumalar maddi sağlamlık, davranışsal koşullanma alanlarında zorlu tatbikatlardan geçiriliyorlar.

Korumalar, keza çevreyi ayrıca de çevredeki kalabalığı 360 derece görebilecek bir koruma çeperi oluşturuyor. Kim’in önünde üç ya da beş koruma bulunuyor.

Yanındaysa, iki veya üçü sağ, yine iki veya üçü solunda almak üzere dört ila altı koruma yer alıyor.

Korumalar, Kuzey Kore liderinin yanına doymuş silahlar taşımasına müsade verilen nadir kişiler. Çoğunlukla benzeri otomatik bir silah ve yerine koyma bir silah daha taşıyorlar.

Ateşli silahlar taşımalarına karşın, korumaların Kim’i esas koruma yöntemleri, liderin çevresindekileri gözlemleme ve herhangi bir tehdide derhal elleri veya vücutlarıyla müdahale edebilmeleri.

Eski Kuzey Kore lideri Kim Jong-il hayattayken, yan her iki üstteki düzey yetkili başına bir koruma düşüyordu. Kim Jong-un’un korumaları babasına kıyasla sayıca daha eksik.

Korumalar başlıca batı tarzı ekip elbiseler giyiyor ve kravatlar takıyorlar. Kim’in şöförleri defalarca cilt veya keten eldivenler giyiyor. Keza kulaklıklarla birbirleriyle telsiz iletişimi kuruyorlar.

Ancak iletişimleri eski yöntem. Kimliklerini takdim etmek için açıklanmış yaka kartları ya da rozetler takıyorlar ve bir dizi sözlü şifre kullanıyorlar.

Emir Subayları Başlıca Ofisi’nin 200 ila 300 üyesi olduğu tahmin ediliyor. BUnların yarısı koruma, yarısı da şöför ve teknik personel. Bazı korumaların çok uzun kariyerleri olsa da genelde bu görevi 10 yıl kadar yapıyorlar.

İLGİLİ HABERKim'in adamlarıKim’in adamları

İçki, gıda ve sigara

Koruma Komutanlığı (GC) ise Kim’in etrafındaki ikinci ve üçüncü emniyet halkasını oluşturuyor.

Emir Subayları Belli Başlı Ofisi liderin kendisini korurken, GC liderin gideceği yerlerin çevre güvenliğini almakla mesul. GC buna ilave olarak bir takım lojistik ve teknik görevleri de yerine getiriyor.

GC personeli de aynı tercih ve sicil kontrolü süreçlerinden geçiriliyor. Doğrusu yakın korumaların birçok sonradan GC’ye geçiyor. Singapur’a üç uçaklık bir heyetle dışarı giden Kim’in en az iki uçağında GC personelinin olduğu sanılıyor.

Bu personel lidere güvenli telefon hatları karşılamak ve bilgisayarının güvenliğini sağlamakla da görevli.

Keza, Kim’in Singapur ziyaretinde isteyebileceği herhangi bir içki, gıda ya da sigarayı bulundurmak ve lidere servis edilen tüm yiyecek ve içecekleri teftiş etmekle de yükümlüler.

Kim’in afiyet ekibi, kişisel doktoru ve hemşireleri de bu ekipte.

Yakın korumalar birincil güvenlik hattını oluştururken, GC korumalardan anında sonraki geçilecek yolların kenarlarındaki emniyet halkasını kuruyor.

Üç güvenlik halkası, diğer bir dünya liderinin korumasında kullanılmıyor.

Koşan korumalar, etkileyici bir görüş olsa da, ilave ve o kadar böylece derhal görülemeyen dış güvenlik halkaları hem daha karışık ayrıca de Kim hanedanını korumak için çok daha aşırı şeyler yapabilecek kişilerden oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here