Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimler öncesi Belçika ve Hollanda’daki Türkiye kökenli seçmenlerin konut adresine mektup göndermesi kavga yarattı. Hollanda hükümeti, Erdoğan’ın Türkiye kökenli vatandaşlarına mektup göndermesini “içişlerine müdahale” olarak değerlendirdi. Hollanda hükümeti 2017 yılındaki tüzük değişikliği referandumu süreciyle başlayarak Türk siyasilerin ülkede kampanya etkinliklerine engel oluyordu.

Hollanda’da 243 bin, Belçika’da da 131 bin Türkiye kökenli seçmen, Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili erken genel seçimi için oy kullanmak amacıyla Cuma günü sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Haziran akşam saat 21:00’e kadar devam edecek oy kullanım işlemi öncesi, Belçika ve Hollanda’daki seçmenlerin adreslerine birer mektup yolladı. Erdoğan, seçimlerde “yeni bir başlangıcın adımını atacaklarını” belirterek, mektubunda “Dinç meclis, güçlü hükümet ve enerjik Türkiye” sözü verdi. Cumhurbaşkanı, partisinin seçimlerde kullandığı, “Süre Türkiye vakti” ve “Vakit birlik vakti” sloganlarıyla Avrupa’daki seçmenlerden destek istedi.

HOLLANDA: UYGUNSUZ

Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Wouter Koolmees, Erdoğan’ın mektuplu propagandasının “uygunsuz” olduğunu söyledi. Bunu Hollanda’nın içişlerine yönelik müdahale olarak değerlendiren Bakan Koolmees, “Hollandalı Türklerin geleceği Hollanda’dadır” dedi.

Mektubun gönderildiği ülkelerden olan İsviçre’de de benzer bir ağız dalaşı yaşandı. İsviçre medyası, “Adresler nasıl alındı” sorusunu manşetlerine taşıdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here