Savcılık, New York Merkezli yardım vakfını Donald Trump’ın 2016’daki tercih kampanyasına usülsüzce para aktarmakla suçluyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre New York Savcısı Barbara Underwood, vakfın seçimleri etkilemek için “kanunsuz siyasi işbirliği” yaptığını öne sürüyor. Vakfın kapatılması ve 2.8 milyon dolar cezası ödemesi, savcılığın talepleri arasında.

Trump Vakfı ise iddiaları reddediyor.

‘New Yorklu ucuz demokratlar’

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada davayı açanların siyasi amaçları olan “New Yorklu ucuz demokratlar” olduğunu öne sürdü.

New York Savcısı Underwood, bir Halkçı. Trump keza “Beni dava etmek için her şeyi yapıyorlar” dedi ve davayı sonuna kadar götüreceğini söyledi. Savcı, Trump ve çocuklarının seçimleri kazanmak için tekrar tekrar kampanya faaliyetlerine para transferi yaptığını, yasaları ihlal ettiğini söylüyor.

Başkan ile beraber çocukları Donald Jr, Eric ve Ivanka da “görevi suistimal” ve “denetleme eksikliği” ile suçlanıyor. Üçü de vakfın idare heyeti üyesi.

Suçlamalar sonucu Trump ailesinin 4 davalısı, New York’taki herhangi bir vakfın idare kurulunda atama alma haklarından da men edilebilir.

Trump, vakfın ismini ve kaynaklarını seçim kampanyasına aktarmakla kalmayıp, öteki şirketlerinin reklamını yerine getirmek ve de bireysel alışverişleri için kullanmakla suçlanıyor.

Suçlamaları reddeden vakıf ise, New York Savcılığını kuruluşun elinde kalan 1.7 milyon dolar değerindeki parayı “siyasi amaçları için rehin almakla” suçluyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Halkçı Partili üyeler, bir süredir Trump Vakfına federal soruşturma açılmasını istiyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here