Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, çiftçi derneği Coldiretti ile Roma’nın banliyölerindeki parklarda çimlerin biçilmesinde koyunların kullanılmasına imkan tanıyan bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

KASIT: BİOÇEŞİTLİLİĞİ KORUMAK

Roma Belediye Başkanı Raggi, Coldiretti ile şehrin banliyölerindeki parklarda çimlerin biçilmesinde koyunların kullanılması fikrini de taşıyan bir anlaşmaya varıldığını bildirdi.

“Bioçeşitliliği gözetmek” namına üstünde anlaşmaya varılan protokolle, “koyunların banliyölerdeki bazı parklarda çim biçici olarak kullanılması” fikri de resmiyete dökülmüş oldu.

20 YEŞİL ALANI KULLANABİLECEKLER

Başkent belediyesiyle Coldiretti arasında imzalanan anlaşmaya tarafından, çiftçiler kent meclisinin çevre biriminin belirlediği 20 yeşil alanda, çimleri kendi imkanlarıyla biçerek elde ettiği otları hayvanlarını doyurmak için kullanabilecek ya da uç hayvanlarını bu bölgelerde otlatabilecek.

Belediye Başkanı Raggi, Roma şehir halkı merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Pineto parkıyla, 9 kilometre uzaklıktaki Acquedotti parkını da kapsayan bu yeşil alanlarda, “ayrıca mekanik keza de ekolojik” temizleme yapılacağını belirtti.

ŞEHIR MERKEZİNİN DIŞINDA YER ALACAKLAR

Raggi, “Bu uzlaşma, 40 milyon metrekare yeşil alanı yer alan şehrimizin zirai rolünün artırılmasını amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Tarımsal yeşil alanlar ve banliyölerdeki kırsal kesimlerin çoğunlukla “kendi kaderine terk edildiğine” dikkati çeken Raggi, bu cins girişimlerle buralarla da “ilgilenilmiş” olacağını söyledi.

Koyunların kent merkezinde yok, banliyölerde kullanılacağını vurgulayan Raggi, “Koyunları Roma’nın merkezine getirmeyeceğiz. Doğrusu onlardan gücenmiş olan kırsal alanları koyunlara geri vermiş olacağız.” diye konuştu.

“SİVRİSİNEKLER İÇİN KERTENKELE ÇÖZÜMÜ”

Personel ve teçhizat eksikliği sebebiyle çim biçmek için koyunların kullanılması fikri geçen hafta gündeme geldiğinde, Raggi’nin mensubu olduğu 5 Yıldız Hareketi (M5S), diğer partilerin yoğun eleştiri ve alay konusu olmuştu.

Şehrin yoğun çöp problemine ve bunun sebep olduğu martılara atıfta bulunan mevcut hükümetin büyük ortağı sol görüşlü Halkçı Parti (PD), durumu “Bu, Raggi’nin bitmek bilmeyen şakalarından biri. Çöpten kurtulmak için martıları kullanmasının arkasında şimdi de bu. Sırada da sivrisineklerden kurtulmak için kertenkeleler olacak nasıl olursa olsun.” ifadeleriyle eleştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here