ABD Temsilciler Meclisi, Ulusal Savunma Yetkilendirme yasası olarak tanıdık ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesine ilişkin yasa tasarısını 66’ya karşısında 351 oyla kabul etti.

TASARI PENTAGON’A 709 MİLYAR DOLAR MASRAF YETKİSİ VERİYOR

Tasarı, 2019 parasal yılı için Pentagon’a 639,5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları Denizaşırı Olası Operasyonlar, 700 milyon doları da savunma amaçlı olmayan programlar için almak üzere toplam 709,2 milyar dolar harcama yetkisi veriyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER ELE ALINDI

Tasarıda, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son zamanlardaki durumuna uyarı çekilerek Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği belirtiliyor.

S-400 ALIMI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İKİLİ ANLAŞMALARI ETKİYEBİLİR

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının ABD ile Türkiye arasındaki müşterek silah sistemlerini geliştirmeyi olumsuz etkileyebileceği öne sürülen tasarıda, bu adımın NATO’daki iki taraflı çalışabilirliği ve ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaları de etkileyebileceği savunuluyor.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNE DAİR KAPSAMLI BİR RAPOR HAZIRLANIYOR

Bu duruma karşısında tasarının yasalaşmasından daha sonra 60 gün içerisinde Savunma Bakanının Dışişleri Bakanına danışarak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere dair Kongre’nin ilgili komitelerine detaylı bir rapor sunması isteniyor.

ABD, İNCİRLİK DAHİL TÜM FAALİYETLERİNİ DEĞERLENDİRECEK

Tasarıda, laf konusu raporun ABD’nin Türkiye’deki diplomatik ve askeri varlığı ve İncirlik dahil ABD’nin ülkedeki bütün faaliyetlerinin değerlendirilmesini içermesi talep ediliyor.

ABD MENŞELİ SİLAHLARIN ALIMINA ETKI EDEBİLİR

Raporda keza Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması durumunda bunun Türk Amerikan ilişkilerine etkisi ve Türkiye’nin de kullandığı ABD menşeli silahların bu alımdan nasıl etkileneceğinin değerlendirilmesi isteniyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here