Pakistan’da iki miting sırasında meydana gelen patlamalarda Belucistan yetkililerine göre aralarında milletvekili adayı Navabzade Siraj Raisani’nin de olduğu 128 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

Saldırıyı, elektronik posta aracılığıyla yorumlama yayınlayan IŞİD üstlendi.

Sivil Savunma Müdürü Muhammed Aslam Tareen’in açıklamasına kadar, saldırıda 8 ila 10 kilogram aralarında patlayıcı kullanıldı.

Eski Khyber Pakhtunkhwa bölgesi yöneticisi ve milletvekili adayı Akram Khan Durrani’nin tercih mitinginden dönen konvoyuna yönelik Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde düzenlenen saldırıda ise 4 birey yaşamını yitirdi, 32 birey yaralandı.

Durrani, saldırıdan sağ kurtuldu. Kuzey Veziristan’daki saldırıyı üstelenen olmadı.

Saldırıların, Pakistan’da bu yılki en fazla kişinin yaşamını yitirdiği saldırılar olduğu belirtildi. (AA)

TÜRKİYE’DEN BAŞSAĞLIĞI VE KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’da tercih mitinginde meydana gelen terör eylemini lanetledi ve Pakistan halkına başsağlığı dilediğinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin Belucistan eyaletinin Mastung ilçesinde düzenlenen tercih mitinginde meydana gelen saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığının büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Saldırıdan ötürü Pakistan’a başsağlığı dilenen açıklamada, “Bu menfur terör eylemini en dinç şekilde lanetliyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acele şifa ve Pakistan hükümetiyle dost ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here