ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May müşterek basın toplantısı düzenledi. Trump’ın İngiltere’ye varmadan önce The Sun’da yer alan ifadelerinin tersine daha ılımlı bir tavır çizmesi dikkat çekti.

The Sun’da yer alan röportajda, May’in Brexit konusundaki tavsiyelerini dikkate almadığı yönünde eleştirilerde yer alan Trump, iki ülke arasındaki ticaret anlaşmalarının AB üyeliğinin bitmesiyle sona erebileceğini söylemişti.

Bugün öbür bir ruh haline bürünen ve The Sun’ı yalancılıkla suçlayan ABD lideri, daima May’in harikulade bir bayan olduğunu söylerken, icraatlarının olduğunu açıklama etti.

may-trump-reuters-3

Trump, İngiltere AB’den çıktıktan sonra da ticaret anlaşmaları için bir yol bulacaklarını umduğunu açıklama etti. “Ne yaparsanız yapın bizim için sorun yok” diyen Trump, “Şunu netleştirmeliyiz ki beraber ticaret yapmalıyız, kayda değer olan da bu” dedi.

ABD ile İngiltere arasındaki ilişkinin en üst düzeyde olduğunu gösteren Trump, May’den İran üzerindeki baskıyı artırmaları talebinde bulunduklarını ve katiyen nükleer silaha sahip olmaması konusunda bakış birliğine vardıklarını söyledi.

Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı irtifa hakkında sorular üzerine Trump, Rusya lideriyle Suriye, Ukrayna ve silahsızlanma anlaşmalarını görüşeceğini belirtip, ”Putin’le nükleer silahsızlanmaya dair bir şeyler yaparsak çok büyük bir şey olur” dedi.

may-trump-londra-reuters-2

”Rusya ve Çin ile iyi ilişkilerimizin olması iyi bir şey, kötü bir şey değil” diye sürekli Trump, diğer yana Putin’in NATO’nun birlik beraberliğinin güçlendiğini, daha iyi finanse edildiğini gördüğünü söyledi.

Trump, ‘birlikte süre geçirirlerse Putin’le iyi dost olacaklarına inandığını dile getirdi.

Brüksel’deki NATO zirvesi üstüne de değerlendirmelerde yer alan ABD Başkanı, birliğin masraflarının yüzde 90’ını karşılayan ABD’den çok Avrupa için manâlı olsa da büyük bir birleştirici baskı olduğunu dile getirdi.

ABD’nin askeri gücünü Avrupa’dan çekip çekmeyeceği sorusu üstüne Trump, ”Buradaki askerlerimizle Avrupa’nın korunmasına tezgâhtar oluyoruz ve bundan memnunum” dedi.

Öte yanlamasına Avrupa’daki göçmen sorununa da değinen Trump, göçün negatif bir şey olduğunu ve Avrupa’nın kültürünü değiştirdiğini savundu.

İLGİLİ HABERİlk dakikadan olay yaratacak açıklama: Anlaşma biterİlk dakikadan durum yaratacak yorumlama: Anlaşma biter

 

İLGİLİ HABERİngiltere'de Trump'a büyük protestoİngiltere’de Trump’a büyük protesto

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here