NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, “İran’ın tehditlerinden hiçbir ülke İsrail kadar etkilenmiyor. Bir hamle olması durumunda NATO İsrail’i korur mu?” şeklindeki soru üzerine, İsrail’in bir partner olduğunu, ancak NATO üyesi olmadığına dikkati çekerek, “5. maddedeki emniyet garantisi İsrail için geçerli yok.” ifadelerini kullandı.

NATO’nun Ortadoğu barıştırma sürecine ve bölgedeki askeri ihtilaflara dahil olmadığını aktaran Stoltenberg, “Bu bizim görevimiz yok.” değerlendirmesinde bulundu.

İran nükleer anlaşması konusunda ABD yönetimi ile diğer müttefikler aralarında manzara ayrılıklarının bulunduğuna muhabere eden Stoltenberg, “İran anlaşması geçerliliğini koruyor. Soru şu, ABD olmadan bunun yürüyüp yürüyemeyeceği. Her ne olursa olsun ABD’nin Avrupalı firmalara yönelik yaptırımlarının etkisi büyük olacak.” biçiminde manzara belirtti.

NATO’nun, İran ile yapılan nükleer anlaşmayı İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını engellemek istediğinden nedeniyle gönül rahatlığıyla karşıladığını vurgulayan Stoltenberg, bütün müttefiklerin hala bu hedefte kararlaştırılmış olmayı sürdürebileceklerini ifade etti.

Stoltenberg, İran’ın füze programından ve bölgeyi istikrarsızlığa götüren faaliyetlerinden dolayı evhamlı olduklarını da kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump takriben bir ay önce, ülkesinin İran’la varılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015 yılında askıya alınan İran’a yönelik idareli yaptırımların en dinç şekilde her tarafta hayata geçirileceğini bildirmişti. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here