NATO Karargahı’nda Trident Juncture 18’i yürütecek olan Oramiral James G. Foggo, tatbikat hakkında basına veri verdi.

Tatbikatta, NATO’nun tüm müttefiklere kolektif savunma vaat eden 5’inci maddesinin bir senaryoyla canlandırılacağını anlatan Foggo, son yıllardaki en büyük askeri tatbikat olacak Trident Juncture 18’e bütün NATO üyeleri ile ortaklar Finlandiya ve İsveç’in katılacağını açıkladı.

AA

AA

RUSYA’YA VERI VERİLDİ

Foggo, tatbikatın 40 binden pozitif katılımcıyla NATO’nun kriz halinde ortak hareket etme kabiliyetini deneme etme şansı sağlayacağını kaydetti. NATO’nun askeri hareketlerine ilişkin transparan bir tavır takınma konusunda istikrarlı olduğunu söyleyen Foggo, Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve NATO-Rusya Konseyinin tatbikat hakkında bilgilendirildiğini duyurdu.

İLGİLİ HABERNATO: Menbiç kararını memnuniyetle karşılıyoruzNATO: Menbiç kararını memnuniyetle karşılıyoruz
Foggo, “NATO bir savunma ittifakıdır. Tartışma arayışı içinde değiliz ancak savunma ve caydırıcılık konusunda da son derece kararlıyız. Bu tatbikatın amacı da savunma konusunda idman gerçekleştirmek, caydırıcılığımızı ortaya belirlemek ve her an her yönden gelen tehditlere aleyhinde hazırlanmış olduğumuzu uygulamak.” değerlendirmesinde bulundu. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here