“Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2016 yılında yapılan mülteci anlaşması Almanya Başbakanı Angela Merkel’in hükümetini kurtaracak mı”… Almanya bu soruya cevap arıyor. Zira son günlerde Alman hükümetinde mülteci konusunda bir çatlak oluştu. Mülteci konusunda uzlaşma sağlanılması ve AB seviyesinde mültecilere kapıların açılması gerektiğini savunan Merkel’e ilk kez İçişleri Bakanı Horst Seehofer olmak üzere birçok hükümet yetkilisi Almanya’nın kendi kotasını oluşturmasını savunuyordu.

Bugün Almanya’nın fazla satan gazetelerinden Bild, Merkel’in Yunanistan, İtalya ve Avusturya ile röportaj planlamaya çalıştığını yazdı. Gazeteye konuşan İtalyan yetkililer, “Hemen Şimdi tam tarih netleşmedi fakat bir planlama süreci içerisindeyiz” ifadesini kullanırken, gelecek hafta bir tepe yapılması planlanıyor. Merkel’in bu konuda zihin ayrılığına düştüğü isimlerden 2 hafta istediği ve bu vakit zarfında, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerle buluşacağı kaydedilirken, Reuters haber ajansı, “Türkiye ile AB aralarında 2016’da imzalanan bir anlaşmanın benzerinin yapılması bekleniyor” yorumunu yaptı.

Bild gazetesi, İspanya ve diğer Balkan ülkelerinin Merkel ile mülâkat yapıp yapmayacağına dair bir data gelmediğini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here