Alman Kurtları Koruma Derneği, Saksonya eyaletinde bir kurt katilinin yakalanmasını sağlamak için 10 bin euro ödül verileceğini açıkladı. Almanya’nın Bautzen kenti yakınlarındaki bir gölde 10 Haziran’da ölü bir kurt bulunmuştu.

Berlin’deki bir doğal hayatı koruma enstitüsünde yapılan çözümleme sonucunda, 1 yaşındaki dişi kurdun göğsünden vurularak öldürüldüğü, ardındaki bir iple karnına beton önem bağlanarak göle atıldığı belirlenmişti.

Kurtları Koruma Derneği Başkanı Brigitte Sommer, “Bu durum, canavar olanın kurt değil, insan olduğunu bir kez daha kanıtladı” açıklamasını yaptı. Sommer, konan para ödülünün herhangi bir bilgiye sahip kişilerin ‘dilini çözeceğini’ umduklarını söyledi.

Kurtlar hem Avrupa Birliği keza de Alman yasaları göre koruma altında bulunuyor ve öldürülmeleri suç teşkil ediyor. Bautzen lokal yönetimi, kurdun öldürülmesinin bir suç olduğunu açıklarken, Saksonya Eyalet Kriminal Dairesi de soruşturma başlattı.

Alman yasalarına kadar, yabani bir kurdu öldüren kişi binlerce euro para cezasına, hatta belirlenmiş durumlarda 5 yıla varan hapis cezalarına çarptırılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here