Geçtiğimiz Nisan ayında Açe’de kamuya açık alanda infazların gerçekleştirilmeyeceğini ifade eden Endonezyalı yetkililer buna karşın bu kuralı önceki gün esnetti. Ülke içerisinde muhafazakarlığın üst seviyede olduğu ve şeriat kurallarının geçerli olduğu Açe’de Baiturrahim Camisi’nde 15 birey kırça cezası aldı.

ace-epa

Eşcinsel ilişkiye girmek, kamuya açık yerde sevgi uygulamak, alkol satış veya tüketmek gibi öbür suçlardan gözaltına alınan ve kırbaç cezası bahşedilen kişiler teker teker cami önündeki sahneye çıktı. Kırbaçlanan bir eşcinsel çifte 86 defa vurulurken bunu 3 görevli gerçekleştirdi. Milletlerarası ajanslar çifte aslında 90 kırbaç cezası verildiğini ama 4 ay hapis yatma karşılığında bu rakamın 86’ya indirildiğini duyurdu.

telefon-eoa

Nisan ayında Açe’nin o dönemki valisi Irwandi Yusuf, bundan böyle kamuya açık alanda kırbaç cezasının uygulanmayacağını açıklamış ve o dönemde yapılan infazlar son olduğu gerekçesiyle büyük alaka görmüştü. Ama demin hukuki ve teknik düzenlemelerin tamamlanmadığını ifade eden yetkililer önceki gün kırbaç cezasını her tarafta kamuya açık alanda uyguladı. Yetkililerin bu kararı bölgede neredeyse sevinç yaratırken, Malezya’dan turistlerin bu etkinliği izlemek için geldi ve fazla sayıda Endonezyalı da yaşananları anbean telefonlarına kaydetmek için mücadele etti.

aceh-epaa

EPA’nın servis ettiği fotoğraflarda çok sayıda insan görülürken, sahnenin önünde oturan bir grup idareci ve siyasetçinin de yer alması uyarı çekti. Fotoğraflarda bir tarafta halk resim çekmeye uğraşırken, resmi kıyafetleri olan yetkililer yaşananları oturarak izledi.

Çekilen fotoğraflar, kırbaç cezasını bazı isimlerin en ön sıradan oturarak izlediğini gözler önüne serdi.

Çekilen fotoğraflar, kırbaç cezasını bir takım isimlerin en ön sıradan oturarak izlediğini gözler önüne serdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here