İsrail ordusunundan yapılan açıklamada askeri bir uçağın, Gazze’de ‘yanan uçurtma hücresi’ sorumlularından birinin aracını gaye aldığını belirtti.

Açıklamada, “Gazze’den yanan uçurtma ile helyum gazıyla şişirilmiş balonların İsrail topraklarına gönderilmeye devam edilmesi sonucu hava saldırısının düzenlendiği” açıklama edildi.

İsrail ordusunun bu eylemlerden Hamas’ı sorumlu tuttuğu da ifade edildi.

AA’nın aktardığına kadar Gazze’den görgü tanıkları da Şucaiyye Mahallesi’nde bir evin önünde park halindeki sivil bir araca İsrail kadar roket saldırısı düzenlendiği ve aracın imha edildiği bilgisini paylaştı. öte yandan saldırıda herhangi bir can kaybının olmadığı bildirildi.

İsrail basınında, Filistinli göstericilerin, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi ikâmetgâh yerlerine ‘yanan uçurtma’ ile helyum gazıyla şişmiş balonlar göndermesi sebebiyle bölgede bir dizi yangın meydana geldiğine ilişkin haberler yer almıştı.

Haaretz’in aktardığına göre de Gazze sınırı yakınında çıkan 17 yangından 10’unun sebebi Gazze’den gönderilen balon ve uçurtmalar.

Haberde yanan balon ve uçurtmalar nedeniyle yaklaşık 500 hektarlık alanın yandığı ve 2 milyon dolarlık (7 milyon şekel) zararın olduğu belirtildi.

Filistin’de 2006’da yapılan ve Hamas’ın kazandığı seçimlerin arkasında İsrail, Gazze Şeridi’ne kara, deniz ve havadan kuşatma uygulamaya başlamıştı. Uluslararası tepkilere rağmen Gazze’ye karşın kuşatma kesintisiz devam ediyor.

Gazzeliler sınırdan yanan uçurtma gönderme eylemlerine ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ dahilinde yapılan kitlesel gösterilerde başlamıştı.

İsrail askerlerinin sınırdaki eylemcilere gerçek mermi ile müdahalesi sonucu mart ayından bu yana 100’den artı Filsitinli hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here