İspanya’nın yeni başbakanı Pedro Sanchez, Cumartesi günü İspanya Kralı 6’ncı Felipe’nin huzurunda yemin etti. Sanchez’in ant töreni, İspanya parlamentosunda Cuma günü yapılan güven oylamasıyla hükümetin ve Başbakan Mariano Rajoy’un görevden düşürülmesinden bir gün sonradan geldi.

Madrid’in eteklerinde bulunan ve Kral 6’ıncı Felipe ile ailesinin yaşadığı saray olan Zarzuela Sarayı’ndaki yemin töreninde Sanchez, “Başbakanlığın görevlerini vicdan ve onurla, krala fedâkarca ve anayasayı en temel ülke kuralı olarak koruyarak içtenlikle yerine getireceğime dair laf veriyorum” diyerek yemin etti.

Ana muhalefetteki İspanya Sosyalist Işçi Partisi’nin (PSOE) Genel Başkanı olan 46 yaşındaki Sanchez’in başbakanlık görevine resmi olarak başlayabilmesi için kabine üyelerini açıklaması ve bu üyelerin adlarının bulunduğu listenin resmi gazetede yayınlanması gerekiyor.

Yolsuzluk davası

Rajoy’un merkez sağ eğilimli Insanlar Partisi’nin (PP) karıştığı ve arasında PP’nin eski üyelerinin de bulunduğu sanıkların hapis cezasına çarptırıldığı yolsuzluk davası nedeniyle Cuma günü parlamentoda güven oylaması yapılmıştı. Oylamada Rajoy’un hükümetine yeterli desteğin verilmemesi sebebiyle hükümet düştü. bununla beraber 2011’den bu yana başbakanlık görevini yürüten Mariano Rajoy’un görevi de düştü. Parlamentodaki oylamanın önergesini Sanchez’in partisi PSOE vermişti.

Ülkenin yeni başbakanı olan Sanchez, başbakan olduktan sonradan “belli başlı önceliğinin” Avrupa Birliği’ne verilen bütçe açığını azaltma taahhütlerini yapmak olduğunu söyledi. Ayrıca Rajoy’un muhafazakar hükümeti kadar oluşturulan 2018 bütçesine de sadık kalacağını belirtti. (DW Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here