Görgü tanıklarından alınan bilgiye takriben, Babil ilinin merkezi Hille kentinde işsizlik ve halk hizmetlerindeki yetersizlik dolayısıyla protesto gösterisi yapıldı. Göstericiler eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin liderliğini yaptığı, Başbakan Haydar İbadi’nin de üyesi olduğu İslami Davet Partisi ile Şii tabanlı partilerden Fazilet Partisinin binalarını bastı.

AA

AA

YOLLAR KAPATILDI

Yüzbaşı Abdulhadi al-Tai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göstericilerin İmam Ali Caddesi’ni ve el-Henud Köprüsü’nü kapattığını belirtti. Güvenlik güçlerinin bölgeye sevk edildiğini açıklayan Tai, kentte gergin bir atmosfer olduğunu kaydetti. Irak’ın güney kentlerindeki hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri sebebiyle başlayan gösteriler ise sürüyor. Göstericiler bu kentlerdeki Şii parti binalarını ateşe vermişti.

AA

AA

Irak’ın güneyinde başlayarak başkent Bağdat’a sıçrayan gösteriler nedeniyle hükümet şehirdeki internet erişimini kesmişti. Basra halkı da “işsizlik ve elektrik kesintilerini” protesto etmek için pazar günü sokağa çıkmış, gösterilerde emniyet güçlerinin ateş açması sonucu bir kişi başından vurularak hayatını kaybetmişti. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here