Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Haydar İbadi’nin, su, elektrik ve sıhhat hizmeti alanlarında kullanılmak üzere Basra’ya acilen 3 milyar dolar ödev edilmesine karar verdiği belirtildi. Ofisin açıklamasında ayrıca, işsizlerin atanması, ev, mektep ve millet alanında inşaatların yapılması ve çay sularıyla ilgili kararların alındığını belirtti. Irak Başbakanı Haydar İbadi sorunu çözmek için bir dizi kararlar alırken, ülkenin güneyindeki bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı duyuru edildi.

Necef’te Şii Milis Grubu Asaib Ehli Hak’ın binasını baskın yapmak isteyen göstericilere binanın emniyet görevlilerinin alev açması sonucu 2 birey hayatını kaybederken, 8 kişi de yaralandı. Necef havalimanının göstericiler tarafından kontrolünün ele geçirilmesinin peşinde, İbadi’nin Havaalanı Idare Heyeti’nun feshedilmesine karar verdiği bildirildi. Gösterilerin ilk kıvılcımının başladığı Basra’da ise emniyet güçlerinin, göstericilerin kurduğu çadırları kaldırdığı ve bir takım göstericilerin gözaltına alındığı belirtiliyor.

İmare’de ise göstericilerin Haydar İbadi’nin partisi olan Dava Partisi binasını ateşe verdiği açıklama edildi. Irak’ın güneyinde gösteriler devam ederken, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Bağdat ile Erbil arasındaki ihtilaflı bölgelerin başında bulunan Kerkük’ten ülkenin güneyine askeri birlikleri kaydırdığı aktarıldı.

Öte yandan Reuters’ın son dakika haberinde Irak polisinin Basra’daki hükümet binasına girmeye çalışan yüzlerce göstericiyi durdurmak için havaya alev açtığı belirtildi. Reuters’a konuşan polis yetkilileri 4 kişinin yaralandığını aktarırken, “Bazı göstericiler binaya girmeye çalıştı. Biz de tazyikli su ve biber gazı kullanarak onları durdurmaya çalıştık” ifadesini kullandı.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here