İtalya’nın yeni hükümetinin fazla sağcı, göç karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, dün 629 göçmeni taşıyan bir destek gemisini İtalyan limanlarına almama kararının peşinde bugün de Akdeniz’de kurtarılan yaklaşık 800 kişiyi içeren diğer bir geminin de kabul edilmeyeceğini açıkladı. Hudut Tanımayan Doktorlar ve Alman takviye vakfı SOS Méditerranée yönetimindeki Aquarius gemisinde, geçen Cumartesi ve Pazar günleri Libya açıklarında 6 farklı operasyonla kurtarılan 629 kişi dünden beri Akdeniz’de kendilerine bir liman açılmasını bekliyor. Gemide 123 refakatsiz çocuk, 11 bebek ve 7 hamile kadın da bulunuyor.

mujlteci-reuters

Aquarius’ta bulunan destek görevlileri dün yaptıkları açıklamalarda gemide 2-3 gün yetecek değin su, gıda ve gereksinim malzemesi bulunduğunu, bu vakit dolduktan daha sonra da bir çözüm bulunamazsa “ne olacağını bilemediklerini” söyledi. Aquarius’un kapasitesinin 500 birey olduğu, geminin bu kapasitenin üstünde yolcuyla denizde beklemeye mahkum edildiği de vurgulanıyor. Aquarius halen 629 göçmen ve bir grup takviye görevlisiyle birlikte Akdeniz’de İtalya’ya 35, Malta’ya 27 deniz mili açıkta bekletiliyor.

İtalya ve Malta’nın yanaşma izni vermediği Aquarius’a yardım İspanya’dan geldi. Çok sayıda hasta, çocuk ve hamilenin olduğu sığınmacı gemisine Madrid yönetimi yanaşma izni verdiğini duyurdu. Geçen hafta göreve başlayan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Bu insani felaketi durdurmak ve bu insanlara tehlikesiz limanlar arzetmek bizim görevimiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here