İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına süresiz oturum verilmesi uygulamasına, yeni vize kategorisiyle baştan başladı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiltere’de kendi işini kuracak veya çalışacak Türk vatandaşlarına yönelik yeni bir düzenlemeye gitti.

Bugün yayımlanan düzenleme ile Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA) kapsamında vize alan Türk vatandaşları, İngiltere’de 5 sene aralıksız yaşadıktan ve çalıştıktan sonradan süresiz oturum için başvurabilecek. Türk vatandaşları daha önceki uygulamada 4 yılın sonunda süresiz oturum için başvurabiliyordu.

İLGİLİ HABERİngiltere'den Türk vatandaşları için skandal karar!İngiltere’den Türk vatandaşları için skandal karar!

Bakanlık, mart ayında bir mahkemenin aldığı kararın ardındaki süresiz oturum izin işlemlerini askıya almış, kendi işini kuran Türk vatandaşlarına süresiz oturum hakkı tanıyan yeni bir vize kategorisi oluşturulacağını açıklamıştı. Türkiye, 1959’da Avrupa Birliği’nin o zamanki adıyla Avrupa Idareli Topluluğu’na başvurmuş, 1963’te de Türk vatandaşlarının topluluğa aza ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını karşılayan Ankara Anlaşması imzalanmıştı.

İngiltere’de Türkler bu anlaşma kapsamında 1 yıl oturum izni aldıktan daha sonra 3 sene uzama alıyor ve sonrasında belirsiz oturum için başvurabiliyorlardı. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here