İngiltere merkezli yardım örgütü Oxfam’ın son yayımladığı raporda, Fransa’nın çocuk yaştaki Eritreli bir kadını 40 günlük bebeğiyle otoyoldan, İtalya’nın Ventimiglia hudut kasabasına yürümeye zorladığı öne sürüldü.

BBC Türkçe’de bulunan habere göre; bu nesil uygulamaların “yasa dışı” olduğuna dikkat çeken Oxfam, raporda Fransız polisinin bir takım göçmenleri aç ve susuz olarak ve cep telefonlarındaki sim kartlarını alarak sınır dışı ettiğini kaydetti.

Örgüt 2 ay önce de Fransız polisinin sınır dışı edilebilmeleri için belgelerde refakatsiz göçmen çocuklarının doğum tarihlerinin değiştirdiğini öne sürmüştü.

“ÇOCUKLAR AŞAĞILANIYOR”

Raporu kaleme bölge Oxfam görevlisi Giulia Capitani, “Çocuklara baskı uygulandığına dair kanıtımız değil. Oysa çoğu çocuk anlamadıkları bir dilde aşağılanıyor, itilip kakılıyor. Polisin göçmenleri yıldırma yöntemlerinden biri de ‘yeniden gelmeye kalkmayın’ aramak için ayakkabılarının tabanlarını kesmek” dedi.

İtalyan destek kuruluşu Intersos’tan Daniela Zitarosa da “Bazı çocukların cep telefonlarına, sim kartlarına el konuluyor. Bu çocuklar ailelerini bile arayamıyor” diye konuştu.

MACRON, İTALYA’YI ELEŞTİRMİŞTİ

İtalya bu hafta sahtekar davranmakla suçladığı Fransa’nın sığınmacı krizinde sorumluluğu paylaşmaya yanaşmadığını öne sürmüştü.

Fransa Cumhurbaşkaı Emmanuel Macron da 629 göçmen içeren bir gemiyi limanlarına yanaştırmayan İtalya’yı eleştirmişti.

Gemiye izin vermeyen İtalya’nın göçmen karşıtı yeni İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Ocak ve Mayıs ayları arasında Fransa’nın 10 bin 524 göçmeni sınırdan geri çevirdiğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here