Trump, İngiltere’nin bulvar gazetelerinden Sun’a verdiği röportajda, mevcut planın ABD’nin İngiltere ile yok AB ile muhatap olacağı anlamına geleceğini belirtti.

Röportaj Trump çifti onuruna verilen ve 150 davetlinin katıldığı akşam yemeği sürerken yayımlandı. Röportajın Trump’ın İngiltere ziyareti öncesi NATO Zirvesi için bulunduğu Brüksel’de yapıldığı belirtildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in ofisinden Trump’ın bu sözlerine karşın az önce bir tanımlama gelmedi.

May, Trump’ın 4 gün sürecek olan ziyaretinde ABD ile İngiltere aralarında bir bağımsızlık ticaret anlaşması yapmanın yollarını arayacak. May Brexit’in İngiltere ve ABD’nin büyümesi için bir fırsat olduğunu savunuyor.

Trump ve eşi Melania kendileri için verilen davete el ele geldi.

Trump ve eşi Melania kendileri için verilen davete el ele geldi.

İngiltere hükümeti, ülkenin AB’den bölünme süreci için hazırladığı yol haritasını dün açıkladı. İngiltere’nin AB ile münazara masasına hangi planla oturacağına dair ayrıntıları içeren yol haritası, malların bağımsızlık dolaşımı konusunda ilişkilerin korunmasını ancak hizmet ve kişilerin özgür dolaşımına sınırlamalar getirilmesini öneriyor.

Belgede, 2016’da düzenlenen referandumda seçmenlerin yüzde 51,9’unun özet olarak “Brexit” olarak adlandırılan AB’den ayrılma yönünde oy kullanmıştı.

May beni dinlemedi

ABD Başkanı Trump röportajda, İngiltere hükümetinin Brexit sonrası için öngördüğü planın “insanların oy verdiğinden çok daha öbür” olduğunu söyledi.

İngiltere ziyaretinin ilk gününde İngiltere Başbakanı Theresa May kadar Blenheim Sarayı’nda kabul edilen Trump, Brexit yol haritası hakkındaki görüşlerini Başbakan May’le daha önce paylaştığını söyledi.

Trump'ın Theresa May'in elini tutması objektiflere böyle yansıdı.

Trump’ın Theresa May’in elini tutması objektiflere böyle yansıdı.

Trump, “Ona bunun nasıl yapılması gerektiğini söyledim. Karar onun. Diğer bir yoldan gitmek istedi. Beni dinlemedi” dedi.

ABD Başkanı Trump AB’ye aleyhinde katı olmasının nedenini de “Ticari olarak ABD’ye adaletli davranmadılar” sözleriyle açıkladı.

Trump hem hafta başında Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa eden Boris Johnson için “çok iyi bir başbakan olur” ifadesini kullandı.

Cuma günü May ve Trump, İngiliz ve Amerikan özel güçlerinin düzenleyeceği bir terörle uğraş tatbikatını izleyecek. sonradan ikili Buckinghamshire’daki başbakanlık konutu Chequers’te dışişleri bakanıyla buluşacak.

Trump, gözlerini eşinin üzerinden ayıramadı.

Trump, gözlerini eşinin üzerinden ayıramadı.

Trump ve eşi Melania daha sonra Windsor’a gidip kraliçeyle görüşecek. Bunun ardındaki çift Trump’ın İskoçya’daki golf tesisinde haftasonunu geçirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here