Fas kökenli Belediye Başkanı, Pazar akşamı katıldığı bir iftar davetinde, “Fikir özgürlüğü, Pegida’nın mesajından daha kayda değer” dedi. Hollanda Anayasası’nın, düşüncenin özgürce açıklama edilebilmesini güvence altına aldığını vurgulayan Aboutalib’e göre, “Verilen mesaj ne dek zehirli olursa olsun, dile getirilebilmeli” ifadesini kullandı.

Ahmed Aboutalib, mahkemenin, “protestocular karşı çıktıkları şeyin civarında olmalı’ yönündeki kararını anımsatarak, yıllardır kürtaj karşıtlarına, kürtaj kliniği aleyhinde gösteri izni verildiğini söyledi. Rotterdam Belediye Başkanı, bu kapsamda Diyanet’e tabi Laleli Camii’nin çaprazındaki bir noktada Pegida’ya müsade verildiğini belirtti. Aboutalib, Pegida’nın gösterisinin yasaklanması konusundaki talepler karşı kendisini ilk olarak “ahlaki ve dini açıdan baskı aşağıda hissettiğini” dile getirdi. Rotterdam Belediye Başkanı, “Hatta bu o kadar ileri gitti fakat, Türkiye’nin AB Bakanı bana İslami kimliğim konusunda ders vermeye kalktı” diye konuştu.

İLGİLİ HABERIrkçı Pegida'ya bu kez izin çıktı... Cami önünde skandal eylemIrkçı Pegida’ya bu kere izin çıktı… Cami önünde skandal eylem

‘ÖMER ÇELİK FAZLA İLERİ GİTTİ’
Aboutalib, AB Bakanı Ömer Çelik’in, “Bir Müslüman böyle bir gösteriye nasıl müsade verebilir” diyerek çok ileri gittiğini söyledi. Hollanda’nın bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Aboutalib, Bakan Çelik’e, “4 bin kilometre öteden Rotterdam Belediye Başkanı’na Hollanda yasalarının işleyişi konusunda ders verme” diye seslendi. Rotterdam’da herkesin görüşünü özgürce ifade edebileceğini söyleyen Aboutalib, Pegida’nın gösterisi öncesi olay yerinde, yasalara tutarsız bir söylem olup olmadığını incelemek üzere bir savcının bulunduğunu da açıkladı.

Hollanda’daki Utrecht, Gouda, Arnhem ve Lahey belediyeleri, “Ulus düzeni açısından güvenli olmayan olduğu gerekçesiyle” Pegida’nın iftar vaktinde cami önünde domuz çevirme eylemi yapmasını yasaklamıştı. Fazla sağcıların eylemine sadece ülkenin ikinci büyük kenti olan Rotterdam’ın Belediye Başlanı Aboutalib müsade verdi. Perşembe akşamı domuz çevirme ve mangal partisi için otobüsle Rotterdam’ın güneyindeki Laleli Camii yakınına gelen Pegida üyeleri, yoğun bir protestoyla karşılaştı.

GERİ DÖNMÜŞLERDİ
Cami önündeki kalabalığa aleyhinde can güvenliği isteyen aşırı sağcı gruba kadar polis, böyle bir şey garanti edemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Pegida üyeleri camiye 200 metre kala eylemi iptal ederek, otobüsten inmeden geri döndü. AB Bakanı Ömer Çelik, Pegida’ya domuz çevirme izni verilmesi konusunda Twitter üzerinden bir açıklama yapmıştı.

Çelik, Rotterdam Belediye Başkanı Aboutalib’in, Pegida’nın gösteri yapmasının yasalara tutarsız olmadığı yönündeki açıklamasını , “felaket” olarak değerlendirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here