Hollanda’da geçen yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın hudut dışı edilmesini protesto amacıyla yapılan gösterilerde şiddete başvurmakla suçlanan Türkiye kökenli 4 birey hakkında hapis ve toplum hizmetlerinde egzersiz cezaları istendi.

Ne olmuştu?

Türkiye’deki tüzük değişikliği referandumu öncesi Hollanda makamlarının propaganda yapma izni vermediği bakan Kaya, kara yoluyla Almanya’dan Rotterdam’a gelmişti. Rotterdam Başkonsolosluğu’na gidişine müsade verilmeyen Bakan Kaya, “istenmeyen birey” duyuru edilerek, polis gözetiminde Almanya’ya geri gönderilmişti. Bu sırada Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde bir grup Türkiye kökenli göçmen ile polis aralarında çatışma yaşanmıştı. Bakanlara propaganda izni verilmemesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, Türkiye ile Hollanda aralarında diplomatik krize yol açmış, her iki ülke de büyükelçilerini geri çekmişti. Ankara-Lahey ilişkileri halen maslahatgüzar düzeyinde yürütülüyor.

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu önündeki misafir etme esnasında kuvvet kullandıkları görüntülerle belirlenen 6 kişi, Cuma günü egemen karşısına çıktı. Savcı, olaylar esnasında yere düşen bir polis memurunun kafasına tekme attığını söylediği 37 yaşındaki Gökhan C’nin, “ağırlaştırılmış saldırı teşebbüsü” suçundan 5 ay hapisle cezalandırılmasını istedi. Polise taş attıkları belirlenen 3 birey hakkında da, 300 saat toplum hizmetinde alıştırma cezası istek edildi.

reuters

Olaylara karışan 6 zanlıdan 2’sinin ise reşit olmadığı yani canice ehliyetleri bulunmadığı belirtildi. Rotterdam’da 11 Mart 2017 akşamı yaşanan durum esnasında yerdeyken tekmelere maruz kalan ve boynunda zarar oluşan polise de, 400 euro tazminat ödenmesi istendi. Yargıç, 2012 yılından bu yanlamasına Hollanda’da yaşayan ve iskele kurucusu olarak çalışan Gökhan C.’nin ahenkli bir hayatı olduğunu belirterek, olaylara karışmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi.

‘Oraya hiç gitmemeliydim’

Yerdeki polise tekme attığı asıl ilişkin görüntüleri duruşma salonunda izleyen Gökhan C., “Korkunç, özür dilerim. Oraya hiç gitmemeliydim” dedi. Türkiye kökenli zanlı, ortalığı sakinleştirmek isterken polisten cop yediğini, o panik sırasında istemeden polise tekme attığını savundu.

Mahkeme, davayı 2 gün içinde karara bağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here