Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Çinli müfettişler pilotun elektronik sigara içtiğini gizlemeye çalışırken yanlışlıkla klimayı kapattığı için oksijen seviyesinin azalmasınai, yani kabin basıncının düşmesine yol açtığını ve sorunun kaynağı anlaşılana dek uçağın acele inişe geçirildiğini söylüyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına tarafından durum, salı günü Hong Kong-Dalian seferini yapan uçakta meydana geldi.

Acil iniş düzenine geçilmesiyle oksijen maskeleri indi ve uçak 6 bin 500 metreden fazla tepe kaybetti, sonra yeniden bayağı uçuş yüksekliğine çıktı.

Çin Havacılık Dairesi kadar yürütülen ilk araştırmalar ikinci pilotun, elektronik sigarasının dumanının yolcuların bulunduğu kısma geçmesini engellemek için kaptan pilota haber vermeden hava dolaşımını kesmeye çalıştığını ama yanlışlıkla klimayı kapattığını ortaya koydu.

cin-hava-yollari-weibo

Çin Havacılık Dairesi güvenlik yetkilisi Qiao Yibin mürettebatın sorunun ne olduğunu keşfedinceye kadar acil koşul prosedürünü kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yolcular, uçağın dalışa geçmesiyle birlikte kemerleri bağlamaları için anons yapıldığını ve oksijen maskelerinin indiğini anlatıyor.

Acil koşul prosedürüne göre, uçakta kabin basıncının düşmesi durumunda pilotun, gezgin ve mürettebatın güvenliği için uçağı çabucak alçaltması gerekiyor.

Yetkililer şimdi hem kara kutuyu keza de pilot kabini ses kayıtlarını inceleyerek daha ayrıntılı bir rapor hazırlamaya çalışıyorlar.

Çin Havacılık Dairesi kadar belirlenen kurallar mürettebatın ve yolcuların sigara içmesini yasaklıyor. 2006 yılından bu yasağa elektronik sigara da dahil edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here