Arnavutköy’de özellikle bolluca ve sazlıbosna mahallelerinde izinsiz kaçak döküm yapan harfiyat kamyonlarına sıkı denetim geliyor.

Özelikle sazlıbosna mahallesinde geçen senelerde sazlıbosna gölü (deresi) çevresine dökülen harfiyat atıkları köylüyü çileden çıkarmıştı. Bunun üstüne yetkililer sazlıbosna çevresine mobese kameraları yerleştirdi ve eski olanların bakımlarını yaptı.Bu gelişmenin üstüne birçok harfiyat kamyonu sürücüsü ciddi cezalara çarptırıldı.

Şimdi ise gps ile harfiyat kamyonlarının izlenmesine başlandı.

HAFRİYAT kamyonlarının hızlarını, döküm yaptıkları yerleri sürekli izleyecek bu sistem artık çalışmaya başladı. Sistemin kullanılmasından bu yana  8000 üzerinde harfiyat kamyonu, Araç Takip Sistemi (ATS) ile izlemeye alındı.

2 Nisan’a kadar ATS taktırılmayan kamyonlar, trafikten men edilecek. İBB’nin Zabıta görevlileri de kaçak usülsüz döküm yapan,  hız sınırlarını aşanı ve eksik belgesi olanları tespit için bölgedeki alan denetimlerini sıkılaştırdı.

( ATS ) Araç Takip Sistemicihazının araçların hangi kısmına takıldığı ve ücreti de belli oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı zabıta ekipleri, döküm alanlarına gelen araçların evraklarını ve ATS cihazı taktırıp taktırmadıklarını kontrol ediyor.

Bolluca’da bulunan İmrahor Döküm alanında yapılan kontroller, havadan da izlendi. Aracın gps ile tam konumu, hızı, yönü, damper kaldırma bilgileri de İSTAÇ’ta kurulan Çevre Koruma Merkezi’nden sürekli takip ediliyor.

Yeni sistemle birlikte, 24 saat boyunca takibe alınan hafriyat kamyonlarının, şehir trafiğinde daha güvenli ve kurallara uygun bir şekilde seyretmeleri hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here