Fransa’da okullara dağıtılan laiklik kitapçığında devlet okullarında eğitim gören öğrencilerin uzun ve koyu renk etek giymesinin yasaklanmasıyla ilgili madde eklenmesi tartışmalara niçin oldu. Eğitim Bakanlığı tarafından devlet okullarına dağıtılan 83 sayfalık laiklik kuralları kitapçığında, “okullarda öğrencinin dini aidiyetini gösteren amblem ve giysiler” yasağı yeniden tanımlandı.

Okullarda dini simgeler yasak

Habertürk gazetesinde yer alan habere kadar okullarda dini sembol ve giysilerin yasaklanmış olduğu ülkede, yasalar listesine uzun ve koyu renk etek de eklendi. Kitapçığa göre, öğrencinin aralıksız saçını bandana ile kapatması, türban takması, başörtü kullanması ve koyu renk uzun etek giymesi dini arma olarak görülüyor. Okul yönetimi ve öğretmenlerin öğrencilerle diyalog kurması, ilgili yasağa dair data vermesi öngörülen kitapçıkta, uzlaşma sağlanamaması durumunda mektep yönetiminin disiplin sürecini başlatabileceği ve okuldan uzaklaşma da dahil bazı cezalar verebileceği kaydedildi.

15 yaşındaki Sarah uzaklaştırılmıştı

Ülkede uzun etekle ilgili tartışmalar 2016 yılında da gündeme gelmiş, 15 yaşındaki öğrenci Sarah K., uzun etek giydiği için okuldan uzaklaştırılmıştı. İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri, siyah uzun eteğin dini bir simge olarak algılanmasına tepki göstermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here