Cumruiyetçi ve Halkçı Kongre üyelerinin birlikte hazırladığı mektupta, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı bir ortamda F-35’lerin teslimatının ABD ve NATO’nun askeri sırlarının Moskova’nın eline geçme riskine neden olacağı ileri sürüldü. Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in haberine kadar; mektupta, Temsilciler Meclisi’nin 24 Mayıs’ta onayladığı 2019 finansal yılına dair yetkilendirme yasasına F-35’lerin teslimatının engellenmesi için eklenen gerekçelere ilave olarak İsrail ve Kıbrıs’la ilgili unsurların eklenmesi uyarı çekti. İmza koyanlar arasında Yunan asıllı kongre üyeleri de var. ABD Savunma Bakanı Mattis’e hitaben 15 Haziran’da gönderilen mektupta şu ifadeler yer alıyor:

ASKERİ SIRLAR

“Türkiye, dünyanın her yanına ABD’nin çıkarlarını baltalayacak işler yapıyor. Amerikan çıkarlarına aleyhinde tekrarlanan askeri adımlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insan hakları ve demokrasiyi gerileten acımasız yönetimi ve Rusya ile stratejik ortaklık kurma konusundaki açık niyeti Türk-Amerikan ilişkilerini adamakıllı aşındırdı. Kaygımız F-35 satışının Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaya hazırlandığı bir ortamda gerçekleşiyor olması. ABD ve NATO, Türkiye’yi S-400’lerin F-35 uçaklarıyla entegrasyonunun en sıkı korunan askeri sırlarımızın baş düşmanımıza ifşa edilmesi tehdidine neden olduğu konusunda uyardı. Türkiye, Amerikan topraklarında dahi zorlama kullanımında kendini kısıtlayacağı konusunda kararsız olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanı, 16 Mayıs 2017’de Washington’daki ziyareti sırasında korumalarını barışçıl protestocuların üzerine saldı. Bu hücum Temsilciler Meclisi göre kınandı ve Kongre’nin Erdoğan’ın korumalarına tabanca satışı engellendi. Bu utanmaz atak ve Türkiye’nin sürekli soruşturmada işbirliği yapmayı reddetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’yi ve bizim demokratik değerlerimizi küçümsediğini ortaya koyuyor. Bu bununla beraber Türkiye’nin kuvvet taşıyan bir otoriterliği uygulayan ve ihraç eden bir ülke olduğunu gösteriyor. ABD’ye karşın tehditlerine ek olarak Türkiye, ABD’nin müttefiklerini niyet almayı da banal bir başvuru formu haline getirdi. Erdoğan, ‘terörist devlet’ dediği İsrail’i azarladı ve Kudüs’teki büyükelçilik açılışına misilleme olarak ABD ve İsrail’deki büyükelçilerini geri çekti.”

DOĞU AKDENİZ’DEKİ DURUM

“Türkiye, Yunanistan’ı kışkırtma etmeye ve sınır ihlali yapmaya da devam ediyor. 40 yılı aşkındı Kıbrıs’ı kanunsuz olarak işgal ettiği gibi, son dönemde Kıbrıs’ın egemenliğine yönelik ihlalleri daha küçük düşürücü bir hal aldı. Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde doğal gaz aramalarının engellenmesi içim İtalyan gemilerine karşı askeri gemilerini yolladı. ExxonMobil tarafından yapılacak aramaların engellemek için de kendi arama gemilerini göndererek gerilimi derinleştireceği sinyali verdi. AB resmi bir adım atarak Türkiye’yi illegal eylemleri sebebiyle suçladı. Türkiye ise, düşmanlarımız Rusya ve İran’la stratejik bir yakınlaşmaya yöneldi. Darbe girişiminden beri Türkiye 160 bin vatandaşını keyfi olarak tutukladı. Keyfi tutuklamalar ve düzmece mahkemeler otoriterliğin damgasıdır. Toplu işten çıkartmalar, gazetecilerin, akademisyenlerin, hakimlerin ve diğerlerinin tutuklanması Erdoğan’a karşı muhalefetin sindirilmesi ve açık bir toplumun öngördüğü özgürlüklerin boğulması için tasarlandı. ABD’nin bir tanıdık olmayan ülkeye askeri teknoloji transferini her tarafta gözden geçirmesini gerektirecek daha kuvvetli bir vaka düş etmek zor. Türkiye’yi ABD’nin milli çıkarlarını korkutma ettiği, müttefik ve ortaklarımızın çıkarlarını zayıflattığı ve temel demokratik değerlere bir saldırıyı temsilcilik ettiği için sorumluluk sahibi tutmalıyız. Bütün bu sebeplerle sizi, F-35’lerin planlanan teslimatının durdurulması için gereken adımları atmaya eğlence ediyoruz.”

UÇAK 2019 SONUNA DEK ABD’DE KALACAK

ÖTE YANDAN 2019 finansal yılına dair yetkilendirme yasa tasarısının Senato versiyonunun yarın oylanması bekleniyor. ABD Kongresi’nin üst kanadı olan Senato’nun önündeki tasarıda ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan Türkiye’yi F-35 projesinden çıkartacak detaylı bir plan sunması isteniyor. Yetkilendirme yasasının Senato’dan geçmesinin arkasında Kongre’nin iki kanadının, önlerindeki iki ayrı metni Konferans Komisyonu diye bilinen komisyonda metin haline getirmesi gerekiyor. Bu sürecin tamamlanması temmuz sonunu bulabilir. Türkiye’nin birincil F-35’inin ise 21 Haziran Perşembe günü Lockheed Martin’in Teksas Fort Worth’deki tesislerinde Türk tarafına teslim edilmesi planlanıyor. Fakat uçak 2019 sonuna kadar ABD’de kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here