Tedavi olan eşini ziyaret için gittiği Londra’dan bu sabah ayrılan Şerif aktarma yaptığı Abu Dabi’den 2 saat rötarlı şekilde Lahor kentine geldi.

Hakkında açılan 3 davadan ilki olan “Avenfield davası” sonucunda 10 sene hapis ve 8 milyon sterlin cezaya çarptırılan 68 yaşındaki Şerif’e, aynı davadan 7 sene hapis ve 2 milyon sterlin suç oluşturan alan kızı Meryem de eşlik etti.

Şerif’in “Pakistan’a dönüp hapse gireceğim” açıklamasının gerisinde partisi Pakistan Müslüman Ligi – Navaz (PML-N) eski liderlerini karşılamak için ülke genelinde çağrıda bulundu ancak Şerif, toplanan kalabalığı selamlayamadan tutuklandı.

Şerif ve kızı uçağa binen Federal Soruşturma Bürosu (FIA) yetkililerince pasaportları alınarak havalimanında yer alan özel uçağa bindirildi. İkili hapis cezasının infaz edileceği Adiala hapishanesine götürülmek üzere başkent İslamabad’a doğru yola çıkarıldı.

Protesto ve karşılamanın yapılacağı Lahor kenti ise emniyet çemberine alındı. Gösterilerde şiddet olaylarının yaşanmaması ve kalabalığın güvenliği için binlerce polis görevlendirildi. Ayrıca, şehirde bir takım yollar trafiğe kapatıldı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Kent genelinde Şerif’in gelişi öncesinde PML-N ile bağı olanlara karşın operasyonlarda gözaltı sayısı 378’e yükseldi.

Yolsuzluk ve sus payı iddiasıyla yargılanıyor

Panama’da bulunan off shore hesaplarına ait bilgilerin paylaşıldığı Panama Belgeleri skandalında 3 çocuğunun adı geçen Şerif, 2017’de Tüzük Mahkemesi göre Başbakanlık görevinden alınmıştı.

Kaynağı belirli olmayan para elde edip bunlarla yatırım ve satın alma yaptığı iddia edilen Şerif hakkında 3 yolsuzluk ve sus payı davası açıldı.

Davalardan ilki olan Avenfield davası 6 Temmuz’da sonuçlandı ve Şerif 10 sene hapis ve 8 milyon sterlin, kızı Meryem ise 7 sene hapis ve 2 milyon sterlin, damadı Muhammed Safdar ise 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İddiaya kadar, Şerif, üç oğlu, damadı ve eski Maliye Bakanı İşhak Dar, Londra’da yer alan Avenfield apartmanından yasa dışı yollarla daireler almıştı. Şerif, mahkemede bu dairelerin kendisine ait olduğunu reddetmiş ve çocuklarının daire sahibi olduğunu ise kabul etmişti.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Şerif hakkında açılan diğer davaların ise gelecek aylarda sonuçlanması bekleniyor.

3 defa görevden uzaklaştırıldı

Navaz Şerif, ilk kere 5 takvim devir süresini dolduran hükümeti kuran başbakan olarak ülke tarihine geçti. ilk olarak 1990’da eski Başbakan Benazir Butto’dan boşalan başbakanlık koltuğuna oturan Şerif, 1993’te istifa etti. İstifa, kooperatiflerin takriben 1 milyon kişinin parasını batırması ve Cumhurbaşkanı Gulam Işhak Han ile Şerif arasında yaşanan tüzük krizi gerisinde çıkan darbe söylentileri sonucunda geldi.

Şerif’in ikinci dönemi ise askeri darbeyle sona erdi. Hindistan ile Keşmir’de yaşanan savaşın peşinde Şerif, Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref’i görevinden aldı. Bu haberi, Sri Lanka’dan dönerken öğrenen Müşerref, kendisine ast askerlerle darbe yaparak ülkede yönetime el koydu. Şerif, darbenin ardından kurulan mahkemede idama mahkum edilse de Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın girişimiyle bu ülkeye 10 sene sürgüne gönderildi.

Sürgünden 2007’de duruşma kararıyla dönen Şerif 2013’te yapılan seçimde bitmiş başbakan oldu. Şerif, kurduğu hükümete 4 sene başbakanlık yapabilirken, yerine 2017’de Şahid Hakan Abbasi atandı. Abbasi, Şerif’in hükümetiyle devam ederek 5 takvim tahsis süresini tamamladı. (AA)

Foto: Reuters

Foto: Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here