Erdoğan ile Putin aralarında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türk Akımı enerji hattı, Akkuyu Nükleer Santrali projesi ve diğer bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

ASTANA SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Aralık ortasında yaptıkları bir telefon görüşmesinde Suriye’de tarafları bir araya getirecek bir toplantının Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılması konusunda görüş birliği sağlanmıştı. Esat yönetimi ve Suriyeli muhalifleri bir araya getiren sürece Türkiye, İran ve Rusya gibi diğer bölge ülkeleri de katılmıştı.

İç savaşın sona erdirilmesi amaçlanan Astana görüşmelerinde, PKK terör örgütünün Suriye kolu olan PYD’nin katılması ise Türkiye kadar kuvvetle kınanmıştı.

AKKUYU ENERJİ İHTİYACININ YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK

Akkuyu’dan 4800 megavat düzeyinde elektrik enerjisi elde edilmesi laf konusu. Bunun Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10 ila 12’sini karşılayacağı varsayım ediliyor. Akkuyu Nükleer Şiddet Santrali projesini Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütüyor.

TÜRK AKIMI PROJESİ

“Türk Akımı” projesi olarak adlandırılan yeni Rus doğalgaz hattının, Kırklareli Kıyıköy’den Türk topraklarına girmesi planlanan projede sona yaklaşılıyor. BOTAŞ “Türk Akımı”nı, Karadeniz kıyısı Kıyıköy’den Çorlu/Misinli’ye taşıyacak 69 kilometrelik boru hattı için ihale açtı. ÇED raporuna tarafından, BOTAŞ’ın ihale edeceği işin proje bedeli takriben 200 milyon TL.

Türk Akımı ile birlikte Rus doğalgazı ilk kez Avrupa elde etmek üzere diğer bölge ülkelerine de Türkiye toprakları üzerinden dağılacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here