Schiermonnikoog adasının kuzeyinde 20 bin metre derinlikte kurulan yatağa, Norveç’deri getirilen 6 ton istiridye yerleştirildi.

Daha daha sonra Gemini rüzgar enerjisi parkı yakınlarındaki yatağa da bir ton istiridye bırakılacak.

Projeye en kayda değer yardım, doğa korumacılar tarafından “eski düşman” diye tanımlanan Kuzeyli balıkçılardan geldi. Balıkçılar, istiridye yatalarının kurulduğu bölgelerde avlanmayı durdurdu.

Kuzey Denizi’nde büyük bir düzlükte ortaya çıkan kabuklu deniz canlıları yatakları aşırı avlanma, rahatsızlık ve soğuk geçen kışlar sebebiyle büyük ölçüde ortadan kalktı.

WWF proje lideri Emilie Reuchlin-Hugenholtz’e göre, istiridye yatakları biyoçeşitliliğin sıcak noktaları. Kuzey Denizi’ndeki nesil zenginliği bu alanlarda yüzde 60 daha fazla.

Başta köpekbalıkları olmak üzere bazı balık türleri, yumurtalarını istiridye yataklarına bırakıyor. Ufak balık ve karidesler bu alanlarda gizlenerek büyüyor.

Ayrıca deniz memelileri ve kuşlar içinde önemli bir besin alanı. 3D yazıcılar sayesinde yaratılan bu alanlar, Kuzey Denizi’nde doğal yaşamın yeniden canlanmasını sağlayacak.

WWF yetkilisi Reuchlin-Hugenholtz, bu projenin Hollanda hükümetini Kuzey Denizi’ndeki doğa restorasyonu konusunda daha fazla egzersiz yapmaya teşvik edeceğini umuyor. (BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here