DW Türkçe’nin aktardığı habere kadar, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’deki NATO zirvesi esnasında yaptığı ikili görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen Çipras, Ege’de Türk savaş uçaklarınca yapıldığını iddia ettiği ihlallerdeki artışı Erdoğan’a ilettiğini belirterek, “Nihayetinde tansiyonu düşürmeye yönelik çabalarımıza tartma verme konusunda anlaştık” dedi.

Ege’deki hava sahası ihtilafı ve Kıbrıs sorunu yüzünden uzun senelerdir iki ülke arasında sürekli stres, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan sekiz Türk askerin Türkiye’ye iade edilmemesi ve geçen Mart ayında Edirne’de tutuklanan iki Yunan askerin serbest bırakılmaması sebebiyle daha da yükselmişti.

“En kolayı değildi”

Yunanistan Başbakanı, Erdoğan ile yaptığı takriben iki saatlik toplantıyı, “Görüşmelerin en kolayı değildi” sözleriyle tanımladı. Çipras toplantıda tutuklu Yunan askerlerinin durumunu gündeme getirdiğini ifade ederken, Erdoğan’ın ise darbe girişiminde rol almakla suçlanan ve böylece Ankara göre iadesi istenen Türk askerleriyle ilgili görüşlerini belirttiğini söyledi.

Çipras, “Bir kere daha, Yunanistan’da yargının ayrıntılarıyla bağımsız olduğunu vurgulayıp açık açık ifade ettim” diye ekleyerek, Yunanistan’a sığınma başvurusunda bulunan Türk askerlerle ilgili kararı mahkemelerin vereceğini yineledi. Çipras, “Bununla Beraber, daha önce de defaatle belirttiğim gibi, Türkiye dahil, hiçbir ülkedeki darbecilerin veya demokratik düzeni bozmaya çalışan herhangi birinin ülkemizde güzel karşılanmayacağının altını çizdim” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here