Gün içinde haberlerimizde gördüğünüz, Arnavutköy’e bağlı Hadımköy mahallesinde ele geçirilen Sildenafil adlı ilaç hammaddesi, merdiven altı imalathanelerde, bilinçsiz olarak üretiliyor ve piyasaya rahatça sürülebiliyor.

Haberin en ilginç yanı ise Türkiye’de ilk kez ele geçirilmiş olması, bu da sanayinin yoğun olduğu hadımköy mahallesinde yeterli denetimin olmadığını gözler önüne seriyor.

Hadımköy’de ele geçirilen  ve kullanımı oldukça tehlikeli bu maddeyi tanıyalım .

Sildenafil nedir ?

Sildenafil, sertleşme bozukluğu yani erektil disfonksiyon tedavisi, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini iyileştirmek için kullanılan, ilaç fabrikaları tarafından lisanslı ve onaylı bir şekilde ilaca dönüştürülen bir hammaddedir.

Bu sağlık sorunlarını, damarları gevşeterek tedavi eder. İlacın yan etkileri de vardır, bu etkiler arasında en sık karşılaşılanlar; baş ağrısı, baş dönmesi, görüşte bulanma, buğlu görme ve düşük kan basıncı (tansiyonu) yaşanabilir.

Kalp sorunu olanlarda, karaciğer fonksiyon bozukluğu veya böbrek problemi olan hastalar bu etken maddeli ilacı kullanırken mutlaka doktor kontrolünde ve oldukça dikkatli olmalıdırlar,  çünkü ölümcül yan etkiler gerçekleşebilir.

Bu etken maddenin birçok kişinin yanlış veya doktora danışmadan kullanılması nedeniyle sadece ülkemizde yüzlerce ölüme neden olduğunu biliyoruz.

Burada adlarını yazmanın doğru olmayacağını düşünerek birçok ünlünün de Sildenafil içerikli ilaçları kullanımları sonrası, kalp krizi olarak kayda geçen ölüm nedenlerinin, kaynağının bu etken maddeli ilaç olduğunu gayet net biliyoruz.

Sadece doktor kontrolünde kullanılması gereken ve asıl amacı kalp hastalıklarının tedavisi olan bu etken maddenin neden reçetesiz satıldığını içinizden düşünebilirsiniz.

Bunun nedeni kanıtlanmasa da mantıksal düşünüldüğünde, kimin kazanç sağladığı yolu izlenirse doğal olarak karşımıza üretici ve lisans sahibi ilaç firmaları çıkmakta.

İlaç firmaları da herkesin kolayca ulaşarak bol satış yaptığı ve Türkiye’de bile en çok gelir getiren ilaç olduğu düşünülünce, doktor kontrolüne girmesi satışları 4/1 oranında anında düşürür, bu da ilaç firmalarının Sildenafil içerikli ilaçlarından lokomotif gelirlerinin anında düşmesi demektir.
Tabi sadece doktor kontrolüne girince kaçakçılık piyasası hareketlenir ve özellikle Eminönü bölgesindeki Tahtakale de inanılmaz bir kalabalık bu ilacı arar hale gelir.

Neyse gelelim merdiven altı üretime :

Merdiven altı üretimlerde en kolay piyasaya sunma şekli aromalı içeceklere ekleme şeklindedir. İmal edenlerin, bilgileri ilaç içerisinden çıkan ve ilacın kullanımını ve dozunu anlatan prospektüs dışında, ne eğitimleri ne de bilgileri vardır.

Hal böyle olunca kulaktan kulağa yayılan ve gerçekten de özellikle erkek kullanıcıların performanslarındaki artış, kimyasal maddenin bulunduğu içeceği aratır ve bol bol satın aldırarak kullanılır hale getirir.

İçen ilaç içmediğini ve sadece bitkisel yöntemlerle bu şekilde performans artışı yakaladığını düşünse de gerçek, “Sildenafil” içerikli hammaddenin bedenine girmiş olmasıdır.

Böbrek hastası, karaciyer hastası veya kalp hastası ise gerçekten ölüme çok yaklaşmış olur.

Lütfen bu tip enerji ve performans arttırıcı içecekleri alırken izinli satılıp satılmadığından emin olun.

HaberArnavutkoy.Com  Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat Diler…

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here