Irak’ın Musul vilayetine ast Sincar Kaymakamı Mehma Halil yaptığı açıklamada, ABD’li askerlerin Musul’un kuzeybatısında yer alan, stratejik konuma sahip Sincar Dağı’na zırhlı araçlar ve ağır silahlarla konuşlandığını ifade etti.

İLGİLİ HABERSincar tam olarak neresi? İşte Sincar'ın haritadaki yeri...Sincar tam olarak neresi? İşte Sincar’ın haritadaki yeri…

Halil, ABD’nin fazla evvelden Sincar’da konuşlanmak için hazırlık yaptığını ve Sincar Dağı’nda bir askeri üs kurmayı hedeflediğini öne sürdü.

15 ADET ZIRHLI PERSONEL TAŞIYICI ARAÇ

Bunun yanı sıra Irak medyasında, ABD askerlerinin dün 15 adet zırhlı personel taşıyıcı araçla Sincar Dağı’na geldiği yönünde haberler yer aldı.

Irak ve ABD’li askerlerin, dün terör örgütü IŞİD’in varlık gösterdiği Musul’un batısındaki Irak-Suriye sınır şeridine ulaşarak kontrolü sağladığı bildirilmişti.

İLGİLİ HABERSincar'a operasyon! PKK'nın paçavraları kaldırıldıSincar’a işlem! PKK’nın paçavraları kaldırıldı

Terör örgütü PKK, IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Sincar’daki Ezidilere saldırısını ederek ilçede varlık göstermeye başlamıştı.

Türkiye’nin, Sincar’a işlem sinyalini vermesinin ardındaki örgüt geçen mart ayında bölgeden çekildiği iddiasında bulunmuş, Irak ordusu da teröristlerin çekildiği noktalara yerleştiğini duyurmuştu.

PKK’nın yanı sıra, Sincar’da Irak Başbakanlığı bünyesindeki Haşdi Şabi’ye alt silahlı unsurlar da varlık gösteriyordu. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here