2012 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü’nde “Video Processing” dersi veren Eren Soyak bununla beraber Boğaziçi Üniversitesi Teknopark ‘ta yer alan LifeMote Networks firmasının kurucu ortaklarından biri. Mayıs 2017’de birincil test kurulumları yapılan ürününün beta kurulumu Aralık 2017’de tamamlanmıştı. Mahsul Ocak 2018’den bu yanlamasına Norveç’te 20 bin kişiye şimdi daha sorunsuz bir internet erişimi sağlıyor.

Eren Soyak telekom operatörlerine yönelik, nihai tüketiciye ulaşan ürünlerde karşılaşılan sorunların çözümü için geliştirdikleri yazılım konusunda şunları kaydetti:

‘’Norveç pazarında küçük operatörlerin bile yüzde 80’i fiber kullanıyor. Norveç’in sahillerinde, dağ başında bile yüzde 80 fiber altyapı var. Dolayısıyla altyapısal sorunlarını çoğu anlamda çözmüşler ve ev içerisindeki sorunlara gelmişler. Biz de genelde konut içerisinde süratli İnternette öne çıkan sorunları çözüyoruz.

Norveç’te toplam 5 milyon birey ve 2 milyon broadband abonesi var. Bu broadband aboneleri birkaç büyük operatör aralarında paylaşılmış olsa da fazla sayıda küçük operatör bulunuyor. Mesela birincil müşterimizin 20 bin abonesi var. Toplam 20 bin abonesi olan bir operatör normalde yeni bir teknolojiyi dosdoğru alma konusunda zorluk çeker. Çünkü ülkenin büyük teknoloji devi sistemi alır, uygular. Kuzey ülkelerinde ise bu biraz bambaşka. Burada operatörlerin teknik olarak vasıfları yüksek ve daha gözü kara davranıyorlar. Normalde ufak bir operatör de konuda uzman olmuyor. Dolayısıyla sizin teknolojinizi değerlendiremiyor. Bu küçük operatörlerde ise bilirkişi var. Kullanıcı sayısı olarak hacimleri düşük ama kullanıcı başına gelirleri de yüksek. Haliyle problem çözmeye ayırabilecekleri bütçe de daha yüksek. Çözümü değerlendirecek, entegre edecek teknik yetenekleri de var. Dolayısıyla o pazar bizim için önemli. Biz operatöre bir servis sağlıyoruz, operatör de bu servis için bize aylık aidat ödüyor. Aldığı hizmet şu: Biz onların verilerini alıp işliyor, ardından onlara ağlarının durumuyla ve bireysel kullanıcılarının sorunlarıyla ilgili aylık bir rapor sunuyoruz. Dolayısıyla bu raporlar proaktif olarak sorunları çözebiliyorlar. Bizim ‘Zero Call/One Call Resolution’ dediğimiz şeyleri yapabiliyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here