Elazığ’da bir yandan korona virüsle mücadele biryandan da deprem sonrasında yaraların sarılmasına devam ediliyor. Deprem sonrasında 4 farklı noktada kurulan konteyner kentlerde 5 bin 234 kişi yaşamına devam ediyor, şu ana kadar depremzedelere 76 milyonu nakit olmak üzere 521 milyon liralık destek sağlandığı açıklandı.
24 Ocak’ta Elazığ’da 37, Malatya’da 4 toplamda 41 kişinin hayatını kaybettiği Sivrice merkezli 6.8 şiddetindeki depremin yaraları sarılmaya devam ederken, kentte bir yandan da korona virüsle mücadele çalışmaları yoğun olarak devam etmekte. Korona virüs tedbirleri kapsamında şu ana kadar il merkezinde 5 apartman ile 4 ilçede 2 köy, 2 mahalle ve 1 mezranın karantinaya alındığı kentte ana caddeler trafiğe kapatıldı, yaya girişleri de kontrollü olarak gerçekleştiriliyor. Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlık yaptığı İl Pandemi Kurulu kararıyla korona virüsü tedbirleri kapsamında 5 bin 234 kişinin yaşamını sürdürmeye başladığı konteyner evlerden oluşan geçici barınma merkezlerinde misafir girişlerine kısıtlama getirilerek, virüsün buluşmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

76milyondan fazlası nakit toplam 521milyon liralık yardım yapıldı

Deprem sonrasında başlayan çalışmalarla 15 günlük kısa bir sürede 1’tanesi Sivrice ilçesinde, 3’taneside kent merkezinde olmak üzere toplamda 2 bin 584 konteyner evden oluşan geçici barınma merkezlerinde 5 bin 324 kişi yaşamaya başladı. Temel gıdaların yanı sıra elektrik ve suyun da devlet kurumları tarafından ücretsiz olarak karşılandığı geçici barınma merkezlerinde aileler yaşama tutunarak üzerlerinden yaşanan felaketin etkilerini atmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar AFAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından depremzedelere 76 milyondan fazla nakit ödeme yapıldığı açıklandı. Nakdi ve ayni yardımların toplam miktarının ise 521 milyon lira olduğu bildirildi.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da valilik koordinesinde tüm kurumların katılımıyla korona virüs tedbirleri en üst düzeyde tutulmaya çalışılıyor. Kent merkezinde tüm ana caddelerin trafiğe kapatıldığı şehirde, vatandaşların yoğunluk oluşturmaması için kısıtlamalar uygulanıyor. Özellikle Türkiye’nin en yaşlı nüfusuna sahip ilçesi Ağın’da giriş çıkışlar tamamen kontrol altında tutulurken, konteyner kentler ile tarihi Harput Mahallesi’ne misafir girişi yasaklandı. Toplu taşıma araçlarından kent meydanına kadar her yerin düzenli olarak dezenfekte edildiği şehirde, sokağa çıkması kısıtlanan 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşlarla birlikte depremzedelerin tüm ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından kapı kapı gezilerek karşılanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here