Keçi yağı, yabani geyik, buğday ve eğreltiotu… Bunlar 5300 yıl önce yaşayan olan Buz Adam Ötzi’nin son yemeğiydi. Bilim insanları 1991 yılında İtalya – Avusturya sınırındaki Ötztal Alpleri’nde keşfedilen Ötzi hakkında yeni bilgiler elde etmeye devam ediyor.

Bedeni buzulların altında donan adam, dünyanın en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olarak tarihe geçti.

BBC Türkçe’de bulunan habere tarafından, bedeni üstünde daha önce yapılan araştırmalar Ötzi’nin neler yemiş olabileceğine dair ipuçları vermişti, oysa midesi üzerinde yapılan son araştırmada çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşıldı.

Ötzi’nin son olarak yabani keçi yağı, kızıl geyik eti, einkorn adı bahşedilen eski bir buğday ve zehirli eğreltiotu yediği ortaya çıktı.

Menüdeki yağ oranı yüzde 50. Yani günümüz perhizlerindeki yüzde 10’luk yağ oranının fazla üstünde.

İtalya Bolzano’daki mumya araştırma ekibinden Dr Frank Maixner “Avlandığı yüksekliği göz önünde bulundurursak, bu şekilde bir enerji kaynağına gereksinim duyması sıradan” diyor. “Bunu yapmanın en iyi yolu da yağ almak; yağ, baskı koşullarda hayatta kalmak için zorunlu enerjiyi sağlar”.

Bakır Çağı’nda ırk ne yiyordu?

Sonuçları Current Biology’de yayımlanan araştırma, Bakır Çağı’nın mönüsünde neler olduğuna dair bir hafıza veriyor.

Ötzi’nin yediklerine yönelik daha önce detaylı araştırma yapılamamasının nedeni, mumyanın midesinin yeni bulunmuş olması.

Bedeninin mumyalaşma şekli nedeniyle Ötzi’nin midesi bulunması gereken yerde değildi.

Ötzi’nin midesinde detaylı analiz yapan bilim insanları midedeki yağın süt ürünlerinden değil, Alplerde yaşayan dağ keçisinden geldiğini ortaya çıkardı.

Dr Maixner “Ötzi’nin diyeti iyi dengeli karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşuyor. Sindirdiği yüksek yağ oranı şaşma verici” diyor.

Ancak bu diyetin Ötzi’nin vücuduna hasar vermiş olduğu da ortaya çıktı. Ötzi’nin bazı atardamarlarında tıkanıklık olduğu tespit edildi.

Vücudunda yara izleri yer alan Ötzi’nin bir savaşta öldüğü varsayım ediliyor.

Ötzi bitkisel hap mı kullanıyordu?

Ötzi’nin midesinde bulunan eğreltiotunu ise nebati hap olarak kullanılıyor olabileceği varsayım ediliyor.

Bir diğer olasılık ise Ötzi’nin yemeğini eğreltiotu yapraklarına sarıp yiyor olabileceği.

Buz adam Ötzi’nin yabani eti çiğ ya da kurutulmuş olarak yediği varsayım ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here