Irak’ın en güneyindeki petrol zengini Basra’da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan öteki kentlere de yayıldı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

VALİLİK BİNASINI BASTILAR

Gösteriler Basra’nın yanı sıra Necef, Meysan ve Nasiriyye kentlerinde de yapıldı. Yüzlerce gösterici, bu kentlerdeki valilik binası önünde toplandı. Lokal kaynaklardan alınan bilgiye takriben, bir grup gösterici Necef Valiliğini basarak içeri girdi.

Göstericiler, elektrik ve öteki esas hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor.

BAŞBAKAN’IN KALDIĞI OTELE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Başbakan İbadi, Brüksel’deki NATO zirvesi dönüşü Basra’ya giderek, oradaki emniyet yetkilileriyle bir araya geldi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, göstericiler Basra’da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin kaldığı otelin önüne gelerek, içeri girmeye çalıştı.

İLGİLİ HABERTrump, İngiltere'de böyle protesto edildiTrump, İngiltere’de böyle protesto edildi

YABANCILARIN ÇALIŞMASINA TEPKİ

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Basra sakinleri yıllardır bölgelerinde etkinlik gösteren petrol şirketlerinde yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini istek ediyor. Basralılar hem hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu günlerde çoğu kez yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayet ediyor.

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak’ta ihraç edilen çiğ petrolün yaklaşık yüzde 80’i Basra’daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, hem Irak’ın tek liman kenti özelliğine sahip. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here