Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri kesilmiş halde yer alan minik köpek yavrusu tüm Türkiye’nin vicdanını sızlattı. Patileri kesik halde bulunduktan sonradan tedavi altına alınan fakat kısa yaşamında dehşet şiddete maruz kalan ufak köpek hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu konuyla ilgili, “Birincil bulgular bir iş makinesinin köpeğin bacaklarını kopardığı yönünde” ifadesini kullanırken talihsiz köpeğin ameliyatını yapan veteriner, “Hayvandaki yaralara bakıldığında kesici bir aletle düz kesiklerin oluştuğu muhakkak. Burada bizim düşüncemiz kemikleri kırabilecek tarza balta gibi aletler olabileceği. Baştan Savma kesikler değil. Bu da bize insan kadar yapıldığını gösteriyor” demişti.

Gerek siyasetçiler gerekse de sosyal ağ kullanıcıları bu yaşanan dehşete tepkisiz kalmazken, minik köpeğe uygulanan kuvvet akıllara, “Neden bu tür olaylar Türkiye’de çoğu kez yaşanıyor” sorusunu gündeme getirdi. Amerika’dan Asya’ya Avrupa’dan Afrika’ya bambaşka ülkelerdeki hayvana karşısında zor uygulayanları cezalandıran yasaları derleyince, Dünya’nın fiilen fazla sert yaptırımlar alarak bu durumun önüne geçmeye çalıştığı görülüyor.

resimid_5265845_16_9_1529132874

İsviçre

Belki de hayvanları koruyan en detaylı yasalara sahip ülke olan İsviçre’de hayvanlara uygulanan kuvvet, hayvanın onurunu bozduğu, rezil ettiği ve anksiyeteye neden olduğu gerekçesiyle cezalandırılabiliyor. 3 yıla değin hapis cezasının verilebildiği bu gibi durumlarda yaklaşık 20.000 İsviçre Frangı (94.775 TL) para cezası da kesilebiliyor.

Fransa

Fransa’da somut veya baskı uygulayan kişilere 2 yıla kadar hapis cezası veriliyor ve yaklaşık 30.000 euro para cezası kesilebiliyor. Canlılara güç uygulayanlara hayvanlardan 5 yıl uzak durma ve hayvanlarla çalıştırılmama cezaları verilebiliyor.

Güney Kore

Güney Kore’de canlıların vücuduna daimi hasar vermek veya hap vererek zehirlemek kabahat kapsamına giriyor. Yaklaşık 8539 dolar cinayet verilirken, bunun yerine 1 yıl hapis cezası ihtimali de bulunuyor.

Zimbabve

Resmi olarak hayvanları koruyan özel bir yasa olmamasına rağmen Afrika ülkesi Zimbabve’de bir canlıya gaddarlık yapan ya da zorlama uygulayan kişiden veteriner, polis ya da zabıta masrafları tahsil ediliyor. Bunun yanı sıra ilk kere bir canlıya güç uygulayan kişiye 200 dolar para cezası veya 6 avuç içi kadar hapis cezası verilirken, sonraki suçlarda bu cezalar 400 dolar veya 1 sene hapis cezası olarak artıyor.

ABD

ABD yasalarına göre her eyaletin canlılar için ayrı kanunları var. Hayvan kavramı, “İnsan haricinde herhangi bir canlı” olarak tanımlanırken, bu canlının evcil ya da barbar olması ya da sahipli veya sahipsiz olması ayrım etmiyor. Bir canlıya kırmak 1000 dolar veya 1 sene hapis cezasına sebep olurken, “bir canlıya sadistçe kırmak” 5000 dolar ceza ve 5 yıl hapis cezasına sebep oluyor.

Arjantin

Arjantin’de 14346 numaralı kanun, hayvanlara şiddet uygulayanlara 15 günden 1 yıla dek hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Almanya

Almanya’da hayvanlara kırmak 3 yıla kadar hapis cezası ve para cezasıyla cezalandırılıyor.

Darı

Bir dönem kedilerin kurban edilmesinin doğal olduğu Mısır’da canlılara şiddet uygulayanlara para ve hapis cezası veriliyor. Takriben 25 dolar para cezası ya da 1 yıl hapis cezası verilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here