Çalışmalarıyla ilgili Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren AGİT heyeti, Türkiye’ye ilk kez “kısa dönem gözlemci” görevlendirmesi yapıldığını söyledi. Heyet üyelerinden Pekka Viheras, “Burada katılmak nedenimiz bir tamamen seçimleri gözlemlemektir. Seçimlerden önce kampanyaları, seçim esnasında ve seçimden sonrayı gözleme görevimiz var. AGİT tercih gözlem heyeti bütün ülkeden sorumludur. 11 “uzun süre gözlem” heyetimiz var, Türkiye’nin ayrı bölgelerinde konuşlanmış heyetler var. Türkiye tarihinde ilk kez kısa dönemli gözlemci göndereceğiz. Seçimden bir iki gün önce gelip daha sonra gidecekler tam sayıyı bilemiyoruz” dedi.

Heyetin öteki üyesi Gent Ramadani ise uzun ve kısa dönemli heyetlerin farkını şöyle açıkladı: “Ilk Önce uzun dönemli gözlemciler olarak adayların belirlenme sürecinden başlayarak seçim kampanyası, seçim öncesi, seçim sonrası yapılacak itirazlar gibi konular üstünde gözlem yerine getirmek üzere bulunuyoruz. Şu lahza Ankara’da konuşlanmış çekirdek ekibimiz var. Kısa dönemli gözlem heyeti ise bire bir seçime konsantre olacaklar. Seçimden iki üç gün önce gelip; iki üç gün sonradan dönecekler. Dolayısıyla onların işi; prosedürü ayrıntılarıyla peşine düşüp takip etmek olacak. ‘Prosedür tercih günü uygulanıyor mu?’ Bu olacak işleri… Türkiye’nin bütün alanlarına dağılmak istiyoruz, böylece fazla birey geliyoruz. Türkiye büyük bir ülke ve yapabildiğimiz kadarıyla her tarafta gözlem yapmaya çalışacağız. Misyona AGİT karar veriyor. Geçen dönem ola ki ‘Gerek yok’ demişlerdir. Her seçimde uzun dönem geliyorduk, bu dönem böyle lüzum gördüler; karar verdiler” diye konuştu.

‘TARAFSIZ GÖZLEM HEYETİYİZ’

Ramadani, tartışmalara sebep olan bazı bölgeler hakkında da, “Biz tüm Türkiye’deki olabildiğince tekrar gözlem yapacağız. Iyice nesnel gözlem heyetiyiz. Herhangi müdahalede bulunmayız, yönetmeye çalışmayız bu teknik bir gözlem” şeklinde konuştu. Heyet, seçim sürecinde hazırladığı ara rapor ve işlem tamamlandıktan sekiz hafta sonra AGİT ilkeleri açısından süreçte neler yaşandığını ve düzeltilmesi gerekenlere ilişkin Türk hükümetine önerilerini içeren ana rapor hazırlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here