ABD’li dünyaca meşhur oyuncu Jolie, şiddetli çatışmalara sahne olan kentin batı kesimindeki Eski Musul bölgesinde yıkıntıilginç yığınları aralarında dolaştı.

Bazı bölge sakinleri ile sohbet eden Jolie, halkın ihtiyaçları ve tekrar imar çalışmaları hakkında bilgi aldı.

“Bu BMMYK ile çalıştığım seneler içinde gördüğüm en büyük facia”

öte taraftan BMMYK’dan yapılan yazılmış açıklamaya göre Jolie, “Bu, BMMYK ile çalıştığım seneler içinde gördüğüm en büyük yıkım.” ifadesini kullandı.

Jolie, insanların her şeylerini kaybettiğini, evlerinin yıkıldığını, yoksul olduklarını, ellerinde çocukları için hap olmadığını ve çoğunun su dahi bulamadığını açıklama etti.

Foto: AA

Foto: AA

Bölge insanının IŞİD’in işgali nedeniyle yaşadıkları tarifsiz şokun arkasında şu lahza evlerini fazla sınırlı yardımlarla baştan imar etmeye çalıştıklarını aktaran Jolie, çoğunun yaşanan şoka ve acılara karşın iyimser olduğunu, evlerinin enkazlarını kendi elleriyle kaldırdıklarını ve birbirlerine takviye ettiklerini açıklama etti.

Halkın yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan BM İyi Maksat Elçisi Jolie ayrıca kentin istikrarının bütün Irak’ın ve gelecekte bölgenin istikrarı için zorunlu olduğuna dikkati çekti.

BM İyi Maksat Elçisi Angelina Jolie, Irak’ta daha önce de IŞİD’in saldırıları sebebiyle evlerinden göç etmek zorunda kalan sığınmacıları ziyaret etmişti. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here