Alternatif tıp olarak adlandırılan fakat bilimsel olarak hiçbir faydası kanıtlanamamış birçok uygulama mevcut. Örneğin hacamat denilen ciltte kesikler uygulanarak yapılan işlemin pis kanı attığı söylenir . Bu ilkokulda bilinen bir bilgidir. Kan insan bedeninde asla bir noktada beklemez, kan dolaşımdadır, kalp tarafından dolaşımı sağlanır. Örneğin parmak ucunuzdaki kan 2 saniye sonra ayağınızdan geçer, insan bedeninde kan asla bir bölgede beklemez. Bekliyorsa da bu ciddi bir sağlık sorunudur, kısaca hacamat macamat ile geçmez.

Tabi görsel olarak ciltte kesiklerden gelen kan bir süre sonra pıhtılaşma ile koyulaşır ve rengi daha koyu bir hal alır, bu da sanki kanıtları gibi, tıbbi eğitim ve bilgisi olmayan cahil  kişiler tarafından kanıt gibi hastalara gösterilir.

İNANMAYIN !

Biryeriniz kesildiğinde travmatik bir durum yaşadığınızda, nasıl bilime yani eğitimli doktora güveniyorsunuz, çocuğunuz hastalandığında nasıl eğitimli uzman çocuk doktoruna koşuyorsunuz, kendi rahatsızlıklarınızda da bu bilimden uzak cahilliğe pirim vermeyin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here