Almanya Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın FETÖ ile ilgili sorusunu yazılmış olarak yanıtladı. Bakanlık kadar bahşedilen cevapta “Elimizdeki bütün bilgiler ışığında, Güler Yüzlü hareketi üyelerinin, Türkiye’deki darbe girişimine katılmış olduklarını dışlayamayız” ifadelerine yer verildi.

Alman istihbarat teşkilatı BND’nin Başkanı Bruno Kahl, 15 Temmuz’dan birkaç ay sonradan basına açıklamasında, darbe girişiminin ardında FETÖ’nün bulunduğuna henüz ikna olmadıklarını söylemiş, yorumlama Türkiye’nin sert tepkisine yol açmıştı.

Der Spiegel dergisi bu haftaki sayısında, Alman hükümetinin bundan böyle FETÖ’ye bakışını gözden geçirmekte olduğunu yazmış, Türkiye’nin FETÖ konusundaki uyarılarının ciddiye alındığını vurgulamıştı. Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Berlin’e geçilen bir rapordan alıntılara yer veren dergi, FETÖ’nün uzun yıllar boyunca devlet kurumlarına sızmaya çalıştığına, az daha organize bir suç örgütünü andıran güvenli olmayan bir yapılanmaya sahip olduğuna dikkati çekmişti. AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here