Reuters’dan edinilen bilgilere tarafından, ABD’nin kısa zaman önce açıkladığı yaptırımların hedefinde Libya vatandaşı kişilerin de bulunduğu aktarıldı. Rusya’ya karşın yaptırımların, 2017 yılında Rusya göre gerçekleştirildiği iddia edilen siber saldırıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Yaptırım kararlarında 5 Rus şirketi ve 3 Rus vatandaşı da maksat alındı.

İLGİLİ HABERABD, PKK'ya 250 TIR yeni silah yolladıABD, PKK’ya 250 TIR yeni tabanca yolladı

SİBER VE SUALTI YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMİŞ

Hazine Bakanı Steven T. Mnuchin, siber hamle ve etkileriyle ilgili olarak, “Rusya’nın siber ve sualtı yeteneklerini geliştirmeye doğrudan katkıda bulunmuş ve bu nedenle ABD ve müttefiklerimizin güvenliğini tehlikeye atmıştır” dedi. Keza Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada siber saldırıların, Amerikan enerji ve internet hatlarını da etkilediği açıklandı.

Yaptırımın muhattabı Rus şirketler ve kişilerin ABD’de bulunan mülk varlıkları dondurulacak ve ABD vatandaşlarının bu kişi ve kurumlarla alışveriş yapması yasaklanacak. Yaptırım uygulanan 5 Rus şirketinin, Digital Security, ERPScan, Embedi, Kvant Scientific Research Institute ve Divetechnoservices olduğu ifade edildi.

ABD’nin yaptırımına maruz kalacak 3 Rus ise, Divetechnoservices’ın yöneticileri Aleksandr Lvovich Tribun, Oleg Sergeyevich Chirikov ve Vladimir Yakovlevich Kaganskiy olarak açıklandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here