DW’nin aktardığına tarafından metni boykot eden tek ülke ABD olurken, Macaristan da koşullara bağlı onaylama verdi. BM Genel Kurulu’nda Cuma günü yapılan oturumla BM üyesi ülkelerin 18 aydır üstünde çalıştığı metin konusunda anlaşmaya varıldı. 193 BM üye ülkenin 192’si sözleşmenin son metnine onay verdi. Macaristan’ın metni mecliste onaylayacağı açıklandı.

Küresel çapta göçü düzenlemeyi hedefleyen ve bütün adı “Güvenli, Sürükleyici ve Düzenli Göç için Küresel Anlaşma” olan metnin hukuki olarak bağlayıcılığı bulunmuyor. Sözleşmenin ayrıca 11-12 Aralık tarihlerinde Marakeş, Fas’ta bakanlar düzeyinde yapılacak toplantıda kabul edilmesi gerekiyor.

Cuma günü üzerinde belli ki metin göç konusunda anlaşmaya varılan ilk milletlerarası anlaşma olma özelliği taşıyor. 34 sayfalık sözleşmenin amacı ahenkli göç için yeni manzara açılarının oluşmasını sağlamak ve ülkelerin bağımsızlık haklarını dikkate alarak devletlerarası işbirliği ile küresel çapta gerçekleşen göçü güvenli ve akıcı bir hale getirmek. “Hiçbir ülke küresel bir durum olan bu durumun yarattığı zorluklar ve fırsatlarla tek başına mücadele edemez” denilen sözleşme metninde, aynı zamanda göçmenlerin haklarının güçlendirilmesi de hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here