ABD Federal Özel Savcı Robert Mueller göre yürütülen, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarına ilişkin soruşturma hakkında açıklama yapıldı. ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’den gelen açıklamaya göre, Rus askeri istihbaratından olarak tanıdık GRU üyesi 12 casus, Demokrat Parti’nin yönetimle ilgili organı Demokratik Ulusal Komite’yi ve Halkçı namzet Hillary Clinton’un seçim kampanyasını hacklemekle suçlandı.

İLGİLİ HABERABD Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacakABD Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacak

Rus istihbarat üyelerinin hackleme faaliyetlerini ‘DCLeaks’ ve ‘Guccifer 2.0’ takma adlı hackerlar vasıtasıyla yönettiğini söyleyen Rosenstein, 12 ajanın bilgisayarlara sızmak, belgeleri ele geçirmek ve söz konusu belgeleri seçimleri etkilemek için yayınlamakla itham edildiğini belirtti. Rosenstein, Rus ajanlar kadar düzenlendiğini bahis ettiği hacker saldırısının tercih sonuçlarını etkilemediğini de belirtti.

İLGİLİ HABERABD Rus iş adamlarını kara listeye aldıABD Rus iş adamlarını kara listeye aldı

500 bin seçmenin bilgilerinin çalındığını savunan Bakan Yardımcısı, “Müdahalenin oy sayımına yansıdığına veya seçimlerin sonucunu etkilediğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Hamle sonuçsuz kaldı” şeklinde konuştu. İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here